Bir Blog Yazarı Gücünü Nereden Alır ?

Uzunca bir zamandan beri, bazen kendimle dahi çeliştiğim bir konu bu. Bir blog yazarı olarak; beni yazmaya sevk eden, yazma konusunda şevklendiren şey nedir ? Yazmayı seviyorum, bu kısmında değilim olayın, daha detaya inmek istiyorum. Mesela blog’un reklam alması beni yazmaya iten unsurlardan mıdır ? Sonuç olarak reklam veren olması, blog’un başarılı olduğunu gösterir öyle değil mi ? Bence değil!

Bu konu hakkındaki görüşlerim, blog yazarlığına başladığım ilk günden, bugüne dek devamlı olarak değişti. Her zaman beni yazmaya sevk eden farklı güçler buldum kendimde. Bazen aldığım ziyaretçi sayısı gaza getirdi beni, bazense blog’a verilen reklamlar.

Tamam belki hiçbir zaman “hep daha fazlasını kazanayım” diye düşünüp blog’u çöp etmedim ama her zaman da reklam almayı seven bir blog yazarı oldum. Gerçi bu konu hakkında net düşüncem yaklaşık 1 senedir oturmuş durumda diyebilirim. Şöyle ki; ben ister kişisel olsun ister kurumsal, hiçbir blog’un reklam almasına karşı değilim. Belki de; en çok emek verilen yapılardır internet üzerinde, bloglar. Verilen onca emeğe karşılık olarak, en azından kendisini döndürebilecek kadar para kazanmak istemesi, son derece hakkıdır blog yazarının. Tabii absürt şekilde sağı solu, her yeri reklam ile dolduran o arsızları desteklemiyorum, bunları söylerken.

Bilmem sözüme ne kadar değer verirsiniz ama; para kazanmak için yazmayın, yazdıklarınız para kazandırsın demek istiyorum, reklam olayıyla ilgili olarak.

Her neyse konumuza dönelim..

Bugün oturdum detaylıca düşündüm. Bir blog gücünü nereden alır ?

Bir kere blog yazarının hayatından büyük bir güç aldığı kesindir. Zira yazarın hayatı ne kadar renkli, aksiyonlu, geniş olursa blog’da kaleme alacağı içerik miktarı da o denli artacaktır. Asosyal, evden dışarı çıkmayan, gün boyu oyun oynayıp, dizi izleyen bir adam ile gezip dolaşan, insanın her türlüsüne şahit olan, ortamdan ortama koşan bir insanın yazacakları aynı olmaz tabi ki (bu iki tarzın tam ortasını yaşayanlar, en sağlam blog yazarları bence )

Tabi yaşanılan olayları, kazanılan tecrübeleri kaleme almak da kolay bir iş değildir. Burada blog gücünü yine yazarından almaktadır. Zira bana göre okunulabilir yazı yazma eylemi, her insanda olmayan çok önemli bir yetenektir. Herkes yazı yazabilir ama herkes yazdığını okutamaz benim gözümde.

Son olarak da; işin tasarım, SEO gibi teknik kısımları var. Lakin onlara hiç değinmek istemiyorum, çünkü çok derinlemesine incelenmesi gereken konular. Belki başka bir yazıda “Bir Blog Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?“ı da kaleme alırım, ilgilenenler için.

Her şey bir yana bırakalım da; peki sizce bir blog yazarı gücünü nereden alır ?

Özellikle Burakoli.com‘u açtığımdan beri bu konuda görüşüm çok net benim. Ben bir blog yazarının gücünü sadece ve sadece yorumlardan aldığını düşünüyorum. Zira şu blog’da yazdığım yazılara gelen “yazıyı okuduğunu hissettiren” yorumlar kadar, hoşuma giden bir şey yok diyebilirim. Reklam geliri imiş, ziyaretçi sayısıymış hepsi zayıf bence. İnsanın yazdıklarının okunduğunu bilmesi kadar nazik bir duygu yoktur şu dünyada. En azından benim için öyle.

O yüzdendir ki; kısa bir süredir okuduğum her yazıyı yorumluyorum, takip ettiğim bloglarda. Bana kalırsa siz de yorumlayın; sevindirin yazarı. Yalnız olmadığını bilsin, mutlu olsun.

  7 Yorum

 1. cem kazan   •  

  Icimden geldigi icin yazıyorum Burak hocam. Ama ne kadar okunabilir inan onu hiç bilmiyorum. Ismin gercekten çok orjinal. Siten okumaya teşvik ediyor. Kendine has bir yazı stilin var daha ne olsun

 2. Mert   •  

  Yorumlardan ziyade, yazarken aldığım haz veriyor bana gücü. Yazma ihtiyacı duyan her insanda bu özellik vardır diye düşünüyorum ve bu yüzden de blog yazarlarına her zaman saygı duymuşumdur. Siteniz hayırlı olsun, güzel bir başlangıç.

  • Burak   •     Yazar

   Çok teşekkür ederim Mert hocam.

 3. melodram   •  

  Yorumlar blogların can damarından biri bence de.:) Bu arada blogunun ismi şahane.:)

  • Burak   •     Yazar

   Yorumunuz için kendi adıma, iltifatınız içinse blog’um adına çok teşekkür ederim.

 4. Ufuk   •  

  Hep söylediğim gibi blog yazan adam üretmeyi seviyordur. Üretmek o adama yeterlidir. Hele bir de yorum alıyorsa daha ne olsun. Reklamlarda ayda 100 tl gelirim olacağına, 100 tane sadık okuyucuyu tercih ederim.

  • Burak   •     Yazar

   Aynen öyle Ufuk hocam, söylediklerinize tümüyle katılıyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir