Blog Tutmanın Avantajını Yaşıyorum #1

Üniversite hayatımda bölümüm gereği devamlı olarak teknoloji ile içli dışlı olmak durumundayım. Her ne kadar bazen bu durumdan doğan dezavantajları yaşıyor olsam da çoğu zaman işimi avantaja çevirmeyi başarabiliyorum. Bu avantaja çevirme olayında en büyük pay ise benden çok sınıf arkadaşlarıma ait. Zira gerek ilk dönem gerekse bu dönem ne zaman teknoloji ile alakalı bir ödev verilecek olsa “hocam Burak blog tutuyoooor!” şeklinde bir ses yükseliveriyor. Rahatsız mıyım ? Asla.

Hatta bir bakıma çok da memnunum diyebilirim bu durumdan. Zira baya baya zor ödev konuları arasından daima bildiğimi seçme lüksüne sahip oluyor, not konusunda kendime bir avantaj oluşturabiliyorum. Örneğin; ilk dönem “Bilişim Teknolojileri” veya ismi buna benzer bir şey olan derste WordPress‘i anlatıp (sunup), hocanın inanılmaz gözüne girmiştim. Ama hakikaten kendimle övünmek gibi olmasın, enfes ötesi anlatmıştım.

Bu dönem de “Yeni İletişim Ortamları ve Toplum” adlı derste hocamız ödev dağılımı yaptı ve her zamanki gibi bana “Blog” düştü. Neymiş efendim blog nedir, ne değildir anlatacakmışım. Dedim “hay hay! ben bu işi yaparım!“, hatta bayağı da sevindim bu işe. Çünkü hoca vize ve final yerine ödevi değerlendirecek, notlarımızı ona göre girecekmiş.

Şimdi yoğun bir araştırma içerisindeyim. Çünkü ödevi gerçekten hakkını vererek sunmak istiyorum. Belki hiçbir hazırlık olmadan çıkıp sadece bildiklerimi ve tecrübelerimi aktarsam dahi iyi bir not alacağım ama öyle gelişigüzel olsun istemiyorum. Ödevi sunacağım 18 Mart 2015’e kadar uzun uzun araştırmalar yapacak, hakikatli bir ödev hazırlayacağım.

Araştırılacak öyle çok konu var ki; nereden başlasam bilemedim. Mesela yayınlanan ilk blog hangisi veya ilk blog’u kim kurmuş biliyor musunuz ? Ben gerçekten bilmiyorum ve bilen bir okurum cevaplarsa mükemmel olur!

Hadi hadi hadi, bana yardım edin hadi!

  12 Yorum

 1. Usluer   •  

  Ben de üniversitede bunun faydasını fazlasıyla görmüştüm. Hocalar tarafından blogunun olduğu bilinirse onlar tarafından da takip ediliyorsun haliyle. Birde diğer öğrencilerden bir farkın oluyor blog tutarak. Aslında blog tutmak sadece üniversitede değil genel anlamda bir ayrıcalık diye düşünüyorum ben.

  • Burak   •     Yazar

   Kesinlikle öyle İsmail. Lise ortamında pek bir ayrıcalığı olmuyor hatta tam tersine dalga konusu olabiliyorsunuz. Lakin üniversitede bilinçli insanlar olduğundan ötürü blog tutmanın güzelliğini fazlasıyla yaşıyoruz.

   İyi ki tutuyoruz!

 2. e-vren ;)   •  

  Öncelikle ödevlerindeki başarılarından dolayı tebrik ederim

  Üniversite 3. Sınıftayken dersimize İzmir’den gelen bir profesöre yolladığım epostamın sonundaki imza kısmında ismim ve blog adresim ekliydi. Bir sonraki hafta hoca blogumu çok beğendiğini söyleyip derste uzun uzun üzerine konuşmuştuk. O zamanlar sınıfta bunun açıkça konuşulması -niyeyse- beni rahatsız etmişti. Yıllar sonra öğretmenlik yaparken toplantıda bir öğretmen müdüre “Hocam, bilgisayar dersinde çocuklar Evren hocanın günlüğünü okuyor” diye serzenişte bulunmuştu. Çok şaşırmıştım öğretmenler toplantısında bu konunun mevzubahis yapılmasına. O zamanlar ücretli öğretmendim ama birgün atanır da 657’ye tabi olursam blogumun benim için sıkıntı olup olmayacağını bile sorgulamıştım.

  Blog üzerine yapacağın sunum konusu ve tecrüben itibarıyla oldukça keyifli. Blog tarihini ben de bir ara araştırmıştım ama ilk nerede nasıl başladı şu an hatırlamıyorum. Ama bloglar sosyal ağlar karşısında ölmek üzere denilirken medium gibi girişimlerle blog yazarlığının hiçbir zaman yok olmayacağı bir kez daha ortaya koyuldu; buna değinebilirsin. Geçen aylarda yazdığım bir dönem ödüllere boğulan blogların bugün ne durumda olduğuyla ilgili yazı da belki sana yardımcı olabilir. Ve önemli bloglardan örnek vereceksen Serdar Kuzuloğlu’nun blogunu asla ama asla es geçmemelisin.

  Ödev notlarını blogunda da paylaşırsan çok sevinirim

  Bu arada bugün yayımlamayı düşünüyordum ama tam listeyi oluşturamadığım için erteledim. Ben de 3 yıldan eski ve hâlâ yazmaya devam eden Türk blog yazarlarını listeleyip önemli bir arşiv oluşturmayı düşünüyorum. Sen de takibindeki blogların adreslerini yollarsan kriterlere uyanları o listeye eklerim. Sonrasında amacım en eskiden başlayaraka sırasıyla hepsiyle söyleşi gerçekleştirmek.

  • Burak   •     Yazar

   Senin döneminde çok daha fazla havası vardır ağabey blog tutmanın. Şimdi biraz daha yaygınlaştığı için insanlara sıradan ve basit bir işmiş gibi geliyor.

   Bu arada tabii ki Serdar ağabeyi es geçmeyeceğim. Şuan bir araştırma halindeyim ve Çarşamba günü yapacağım sunumu.

   Sunumdan sonra sunum hakkında detaylı bir yazı yazmayı planlıyorum. Umarım alnımızın akıyla güzel bir not alırız.

 3. Oyuncunun Bilgisayarı   •  

  Bu çok güzel olmuş deneyim ve referans gösterebileceğin şeyler her zaman seni diğerlerinden 1 adım öne taşır

 4. Ufuk   •  

  Erasing.org eskilerden. Kottke.org 1998’den beri aktif ve büyük paralar kazanan bi’ abimiz. Ben zevkle takip ediyorum. Aynı zamanda Huffington Post ve BuzzFeed de zamanın öncü bloglarıdır.

  Türkiye’de ise Nahnu.org artık yazmasa da en eskilerden. Beyn.org kişisellikten çıkıp, siyasete bulaşsa da hala aktif. Evren abiyi de unutmamak lazım 2005’ten beri yazıyor sonuçta. Aynı zamanda sevgili kardeşine de bir kıyak yapıp köşeye sıkıştırırsın sunumunda

  • Ufuk   •  

   Uzun zaman önce bir haber okumuştum o aklıma geldi. En yaşlı blogcu 5 yıl önce hakkı rahmetine kavuşmuş bir ninemiz. 97 yaşındayken hayata gözlerini yummuş fakat blogu hala açık. (amis95.blogspot.com)

   Faydası olur umarım.

   • Burak   •     Yazar

    Çok teşekkürler Ufuk, işe yarar bilgiler bunlar. Eklenecek elbetteki ödeve.

    • Ufuk   •  

     Sonuçları da bizimle paylaş tosun.

 5. Bertuğ Erdem   •  

  Hadi bakalım! Umarım başarılı olursun

  • Burak   •     Yazar

   Teşekkürler hocam, umarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir