Burakoli 1 Yaşında!

Bundan tam 1 sene kadar önceydi. Uzunca bir süreden beri açmayı planladığım yeni blog’un temellerini atmış, ilk yazısını yayınlamıştım. Ben de yeri çokça ayrı olan eski blog’uma komple veda ederek, tamamen yeni blog’uma yoğunlaşmaya karar vermiştim. İçimdeki o garip heyecanı, bitmek tükenmek bilmeyen yazma isteğini hala hatırlıyorum..

Aslında yukarıda belirtmiş olduğum süreç, yazıldığı kadar basit ilerlememişti. Bakmayın benim 4-5 kelime ile özetlediğime. Zira eski blog’um olan “weBurak.com” ile uzun yıllar yayın yapmış, kendimce bir isim elde etmiştim. Kimine göre başarılı, kimine göre başarısız, kimine göre farklı, kimine göre sıradan da olsam; en azından Türkiye’deki blog dünyasında “duymuşluğum var” dedirtebilen bir blog’un yazarıydım. Oranın çizgisini kaybetmiş olmasının verdiği huzursuzlukla; “ya şimdi her şeyiyle istediğim blog’u açsam, acaba tutunabilir miyim? İsim yaratabilir miyim?” endişeleri içerisinde, yine “kendimce” risk alarak açtığım bir yerdi Burakoli.

Temanın oturtulması, kategorilerin kararlaştırılması, blog’da ilerleyeceğim çizgiyi az çok belirlemem falan derken; kısa süre içerisinde güzel bir başlangıç yaptığıma inanıyordum. Öyle veya böyle açılış için yazdığım “Merhaba Dünya“yı her şeyiyle beni tatmin eden bir blog’da yayınlamıştım. Sadeydi, buram buram kişisellik kokuyordu ve her şeyden önce yolun başındaydı.. İşte tam olarak bu iki kelime; “sade” ve “kişisellik“.. Tüm olay bunlardı bana göre!

Bu sebeptendir ki; 22 Ocak 2015 tarihinden bugüne dek Burakoli‘yi bir bebek gibi düşünüp, elimden geldiğince sahiplendim. İçeriğinden tutun da, reklam politikasına kadar her şeyi büyük bir titizlik ile planlayıp, kalitesinden asla taviz vermemeye çalıştım. Zaman zaman hatalar yapsam da; genele vurulduğunda başarılı olduğumu da düşünüyorum açıkçası.

Zira çok kısa bir süre içerisinde hatırı sayılır bir okuyucu kitlesine ulaştım. Yine açılışından 3-4 ay kadar sonra Ulusal bir etkinlikte aldığı “En iyi Blog” ödülü de son derece sevindiriciydi. Yapılan çalışmaların, verilen emeklerin karşılığını almak her insanı mutlu edeceği gibi beni de fazlasıyla mutlu etmişti. Ve daha da cesaretlenmiştim.

burakoli-2015-odul

Blog’un kaliteli ilerleyişinin sonucunda gerek iş bazında gerekse kişisel hayatımda çalışmalarımın çokça karşılığını aldım. Çoğu blog yazarından duyduğunuz “iş hayatımda blog’umun çok desteği oldu” sözünün gerçekten doğru olduğuna bizzat yaşayarak tanık oldum.

Durum böyle olunca elbette omuzlarımdaki yük her geçen gün daha da arttı. Nankörlük edip çalışmasam, yerimde saysam; bu kendime ve blog’a yaptığım büyük bir saygısızlık olurdu. Potansiyelim neydi bilmiyordum ama bir şeyleri başarısız olma uğruna denemenin zararı olmadığına inanmakta idim (hala da aynı inancı taşıyorum). Bu yüzden 22 Ocak 2015 tarihinden, 22 Ocak 2016 tarihine kadar pek çok şey denedim; bazısında başarılı olurken, bazısında hayal kırıklığına uğradım. Ama denedim!

Bu 1 yıllık süreçte çokça yeni insanla tanışıp görüştüm. Aynı şekilde kimileri ile dostluğum pekişirken, kimileri ile aram bozuldu. Hayatın gerçeği bu; herkesle aram iyi olamaz deyip durumu kabullendim. Tam da bu sebepten dolayı; kimseye bir kırgınlığım veya kızgınlığım yok. Kimin üzerimde nokta kadar emeği ve hakkı varsa kendilerine yüzlerce kez teşekkür ederim.

..

Geçmiş değerlendirmesini epey bir uzattığımı düşünerek; biraz da gelecekten bahsetmek istiyorum..

Öncelikle blog’umu aynı çizgide devam ettirmek, kalitesini olabildiğince arttırmak en büyük hayalim. İçerik bazında neleri değiştirebilir, neleri ekleyebilir, ne gibi farklılıklar yaratabilirim henüz bilmiyorum. Ama 1-2 aydır yoğun bir araştırmada olduğumu söyleyebilirim. İlerleyen zamanlarda blog’da çok farklı kişisel içeriklere şahit olabilirsiniz. Daha önce denenmemiş bir takım şeyler deneyebilirim. Lakin öncesinde iyi bir araştırma yapmam gerekiyor, yapmış olmak için yapmak istemiyorum bazı şeyleri.

Blog’un yanı sıra; yine büyük bir hevesle başladığım YouTube kanalıma da (youtube.com/burakgungorr) olabildiğince içerik üretip, belirli bir izleyici kitlesi oluşturmak istiyorum. Özellikle omzum çıktıktan sonra hiçbir şekilde içerik üretmediğim için kanal epey sessizliğe büründü, bu durumu en yakın zamanda değiştireceğim inşallah.

Aklıma gelenler, demek istediklerim, diyebileceklerim bunlarla sınırlı. Geçen 1 yıllık sürede birlikteliğimizden çokça memnun olduğumu belirtmek isterim. Emin olun yazdıklarımı okuyup, benden bir şeyler üretmemi istemeniz kadar mutlu eden başka bir şey yok şu hayatta.

Hepinizi çokça seviyor, birlikte nice yıllara diyorum! ♥

Burakoli

 

  20 Yorum

 1. Kozba   •  

  Hocam bende weburak’a ne oldu diyordum, ben tası tarağı toparlayıp kaybolduğunu düşünmüştüm, yeni siten hayırlı olsun

 2. Mobdizayn   •  

  Blogunuz çok keyifli daha nice senelere.

 3. goji diet   •  

  Gerçekten uzun süredir seni takip ediyorum. Bütün paylaşımlarınız çok iyi

  • Burak   •     Yazar

   Çok teşekkür ederim!

 4. Ersin Ataş   •  

  Nice güzel, çok güzel seneler geçirmeniz dileğiyle. Başarılar dilerim.

  • Burak   •     Yazar

   Çok çok teşekkür ederim!

 5. Enes İLHAN   •  

  Nice senelere Burak kardeşim. Bu blogunu da önceki blogun gibi takip ediyorum. Askerdeyken ilgilenememiştim ama yeni adresini güncelledim. Elimden geldiği kadar takip ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum, 1.yılın kutlu olsun kardeşim

  • Burak   •     Yazar

   Ooo şükür kavuşturana! Hoş geldin ağabey, çok teşekkür ederim!

 6. Gökay Demirkıran   •  

  Merhabalar,

  Öncelikle blogunda 1.seneni geride bıraktığın için ve güzel yazılarınla bzi buluşturduğun için teşekkür ederim

  weBurak.com bildiğim duyduğum bir blog idi yalnız sana ait olduğunu duyunca ayrıca şaşırdım.

  Bende geçenlerde 1.yılımı tamamladım blogumda.

  http://www.gokaydemirkiran.com/2015/11/blogumun-1-yili.html

  ben biraz daha info temalı yazmışım senden de onu beklerdim Blogun hakkında merak ettiklerimiz var sonuçta

  Tekrardan nice mutlu yıllara güzel bloglamalara

  • Burak   •     Yazar

   Öncelikle çokça teşekkür ederim hocam. Blog’un istatistiksel bilgilerini başka bir yazıda paylaşırız.

  • Burak   •     Yazar

   Çok teşekkür ederim hocam.

 7. Gökhan   •  

  Kardeş daha nice senelere
  Blog hayatında başarılar dilerim.

  • Burak   •     Yazar

   Çok teşekkür ederim hocam, hep beraber!

 8. Barış Ünver   •  

  Nice yıllara Burak!

  (Gerçi bizim Beyn de 10 yaşını bitirdi ama Burak gelmedi, hıh. Trip atıciğim.)

  • Burak   •     Yazar

   Çok teşekkür ederim ağabey!

   Aslında sen yayınladığın an okudum ama mobil olduğum için Disqus’la uğraşmamıştım. Yoksa sen daha yayınlamadan okuyorum.

  • Burak   •     Yazar

   İnşallah kardeşim, teşekkür ederim.

 9. cem kazan   •  

  Nice senelere kardeşim Attığın temel çok sağlam. Inaniyorum ki her yıl katlanarak büyüyecek Burakoli.

  • Burak   •     Yazar

   Çok teşekkür ederim, inşallah!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir