Çocukluğumun Çizgi Filmleri

Geçtiğimiz günlerde yayınladığım “Ben Çocukken Televizyon” adlı yazım, hoşuma gidecek derecede bir ilgi aldı. O tarz nostalji kokan yazılar kaleme almayı sevdiğimden midir bilinmez, işi seriye dökmek istedim. Lakin bu sefer konu diziler, programlar değil! Çizgi filmler. Evet evet, bu yazımda çocukluk dönemimde izlemekten keyif aldığım çizgi filmleri tanıtacak, duygusal anlar yaşayacağım. Gözyaşlarıma hakim olamayacağım için mendilimi alıp geliyorum, bekleyin lütfen.

Heh geldim!

Şimdi öncelikle benim çocuk olduğum dönemde (öyle bir bahsediyorum ki sanki 30 yıl öncesi anasını satayım), öyle Pepee, Caillou falan yoktu. Çizgi filmlerimiz bile delikanlıydı bizim; ağlamaz zırlamazdı. “Ağmaaa peppheee çoohk üzülüyoğğğğğ” diye ekranlarda kendini acındırıp, reyting peşinde koşmazdı bizim çizgi filmlerimiz (yazar burada olayı anlamsızca abartır). Bizimkilerin bazıları eğitme amacı güderdi, bazıları isimlerini tarihteki olaylardan alırdı, bazılarıysa komple farklı olup, siyasi bir düşünceyi temsil ederdi. Hepsinin kendine göre bir altyapısı vardı, hiçbiri boş yapımlar değildi.

Peki ben neler mi izlerdim ?

Ninja Kaplumbağalar

ninja-kaplumbagalar

Rafael, Donatello, Leonardo, Michelangelo çocukluğumun efsane dörtlüsü! Herhalde isimleri tanıdık geliyordur ? Gelmiyorsa veya hatırlar gibiyseniz, hemen belirteyim; Rönesans döneminin yıldız isimleri bunlar. Leonardo da Vinci falan mesela bildin mi ? Neyse.. Bayılırdım kaplumbağalara ve her gün dünyayı bir pislikten arındırma hikayelerine.

Özetle; Splinter usta ve kaplumbağaları bu yazıda en başta olmayı fazlasıyla hak etmekte zira en fazla onları severdim.

Bugs Bunny

bugs-bunny

Devamlı olarak havuç yiyen ve belkide gelmiş geçmiş en zeki çizgi film karakteri olan Bugs Bunny, çocukluğumun efsanelerinden biridir. Kendisini avlamak isteyen avcıyı her seferinde zekasıyla döverek, beni mest eden Bugs Bunny, hiç şüphesiz adamın dibidir. Hala her havuç gördüğümde aklıma gelir, hüzünlendirir..

Scooby Doo

scooby-doo

Dünyanın en sersem köpeği olan Scooby’i de fazlasıyla sever, korku dolu maceralarını zevkle izlerdim. Her ne kadar diğerlerinin yanında biraz daha sönük kalsa da; Scooby, dönüp baktığım vakit “izlemeyi özledim” diyebileceğim çizgi filmlerden bir tanesidir.

Şirinler

sirinler

Böyle bir yazı hazırlayıp; Şirin Baba ve kurmaylarını unutmak olmazdı herhalde! Şirinler de, çocukluk dönemimde en çok izlediğim ve dört gözle başlamasını beklediğim çizgi filmlerden bir tanesiydi. Hatta hala televizyonda denk geldiğinde kanalı değiştirmeyip izlerim, o denli sevgim başkadır şirinlere karşı.

Beyblade

beyblade-kai

Beyblade, çocukluğumun son evrelerinde izlediğim bir çizgi filmdi. Lakin gerçekten fazlasıyla severdim. Bilhassa Kai Hiwatari, karakterinin ağır hayranıydım. Onun o keskin bakışları ve cool hareketleri beni mest ederdi, çocukken. Tam bir ego adamıydı Kai.

Action Man

action-man

Alın size başlı başına bir efsane: Action Man! O da çocukluğumun efsaneliği tartışılmayacak isimlerinden biriydi. Oyuncaklarını dahi alır, saatlerce oynardım. Bu vesile ile; buradan o dönemlerden bugüne kadar istikrarlı bir şekilde sponsorluğunu sürdüren babam Murat Güngör‘e teşekkürlerimi sunuyorum.

Atom Karınca

atom-karinca

Sevdiğim saydığım çizgi filmlerden biri de Atom Karıncadır. Ayrıca meşhur karıncanın geçmişi sandığınızdan çok daha eskilere dayanmaktadır.

Winnie The Pooh

winnie-the-pooh

Winnie The Pooh küçükken çok izlediğim lakin nedense hafızamda yer etmemiş bir çizgi filmdir. Karakterler hakkında çok fazla bir şey hatırlamıyorum ama bu listede olmayı hak ettiğini kesinlikle biliyorum.

Tweety ile Sylvester

sylvestertweety

Bu tarz yazıların o vazgeçilmezi olan “Tom ve Jerry“i ben pek sevmezdim. En azından şuan dönüp düşündüğümde sevmediğimi net bir şekilde söyleyebiliyorum (o dönem belki izlemiş olabilirim). Ben kaçıp kovalayan çizgi film karakterleri olarak; Tweety ile Sylvester’ı seviyordum. Bence ikisi de pırıl pırıldı (Beyaz Futbol izlemeyen tadını alamaz bu esprinin).

Daffy Duck

DAffy-Duck

Rahat ol Daffy, seni unutursam kalbim kurusun! Çocukluğumun en efsanelerinden olan Daffy Duck, hayatım boyunca unutmayacağım çizgi filmlerden.

Susam Sokağı

susam-sokagi

Benim için yeri çok ayrıdır Susam Sokağının. Nedenini bir başka yazıda detaylıca paylaşmayı planladığım için şimdilik es geçiyorum. Ama efsanelerimden olduğunu bilin yani.

Pokemon

Pokemon

Seni seçtim Pikachu!” da tabii ki çocukluk dönemimin unutulmazlarından bir tanesi. Ash ve pokemonlarının maceralarını büyük bir zevkle takip ediyordum.

Temel Reis

temel-reis

Güçleneceğiz zannedip az ıspanak yedirmedin bize be reis! Başta nasıl olduysa seni unutmuşum, Allah’tan valide hanım hatırlattı da ekledik.

Casper

casper2

 

Hayalet Casper da benim unuttuğum, valide hanımın hatırlattığı çizgi filmlerden biri olarak yazıya eklendi. Sevimli hayalet Casper’ı da baya severdim şaka maka.

Şimdilik hatırladıklarım bu kadar. İlerleyen dönemlerde aklıma gelen, eklemek istediğim olursa hiç üşenmem çat diye eklerim. Sağ olsun annem bu konuda tıkır tıkır çalışıyor:

cizgi-film-hatirlatma

O zaman ne diyerek bitiriyoruz yazıyı ? Şaka maka yaşlanıyoruz be okuyucu kardeş!

  15 Yorum

 1. Diriliş Ertuğrul   •  

  Yazıyı okudukça çocukluğuma gittim. Çok içten bir yazı olmuş. Özellikle pokemon çizgi filmi çocukluğumun favorisiydi.

 2. izlenmesi gereken filmler   •  

  Bu tarz listeleri görünce 90’lı yıllarda doğduğum için mutlu oluyorum. Sadece action man izlemedim, onun haricindekilere bu yaşa gelmeme rağmen hâla ara sıra açıp bakarım

 3. ankara   •  

  Çoğunu 90 lıların hatırlayacağı çizgifilmler. Ne güzeldi onlar şimdi çizgifilmler bile eskisi gibi değil

 4. diyetisyen   •  

  İnsanı çocukluğuna götüren güzel bir paylaşım olmuş. Özellikle casper, pokemon ve şirinler emeğine sağlık

 5. Aşk Yeniden Dizisi Oyuncuları   •  

  Küçüklüğümüzün çizgi filmleri. En çok kedi ve fareyi izlerdik sessiz sinema gibi olsa da çok hoşumuza gidiyordu.

 6. Borvit jel   •  

  En sevdiğim çizgi filmler, bunlar ile büyüdüm ben de

 7. Urban Magazin   •  

  Hepsini daha dün gibi hatırlıyoruz. Ancak listede taş devri ve jetgiller eksik bana göre

  • Burak   •     Yazar

   Güzel hatırlattınız hocam, onları da izlemekteydim.

 8. Mustafa   •  

  Susam sokağı ve Action Man hariç diğerlerini hatırlıyorum Nerde o eski günler

 9. oyun indir   •  

  Demek ki aynı yaşlardayız. Aynen bu çizgi filmlerin hepsini izledim. Harbiden çocukluğumu hatırlattın.

 10. Ufuk   •  

  Hepsini severek izledim, Sünger Bob’u hala izliyorum ve sıkılmıyorum. Ne güzel şey çocukluk be.

  • Burak   •     Yazar

   Sünger Bob benim dönemde yoktu, varsa da hiç denk gelmedi hocam.

 11. Ahmet   •  

  Hoş bir yazı olmuş Burak’cım, tebrikler.

  • Burak   •     Yazar

   Teşekkür ederim hocam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir