Dünyanın En Zor Taşınması Gerçekleşti!

Öncelikle taşındığımız için çokça mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Zira önceki evimizin küçüklüğünden ötürü yaşadığımız sıkıntıları birçok yazıda sizlerle paylaşmış, derdimize ortak etmeye çalışmıştım. Nihayetinde kendimize uygun koskocaman bir ev bulup, küçüklük sıkıntısından kurtulduk. Hatta bu boyut olayını biraz fazla abarttık bile diyebilirim!

Aslında her şey bir hayli ani gelişti. Sınıf arkadaşım Alperen’i de ekibe dahil etmemizin ardından toplamda üç kişi olduk ve bütçe konusunda epeyce rahatladık. Bu rahatlamanın verdiği huzurla; 2+1 evleri büyük bir titizlik ile inceledik. Tercihimiz son derece büyük ve az kullanılmış olmasıydı ve neticesinde de kriterlerimize fazlasıyla uyan bir eve yerleştik. Sadece bir saatlik bir araştırmanın sonucunda bulduğumuz ev; 110 metrekare büyüklüğünde, sıfır daireydi.

Peki Evi Nasıl Bulduk?

Ev arama sürecinde mobil emlak uygulamaları adeta vazgeçilmezim olmuştu. Üçümüz arasında en titiz ben olduğum için evleri ben araştırıyor, oylamaya sunuyordum. Yine bir gece bu tarz ev arayışındayken; Kağıthane ilçesinde fazlasıyla güzel bir ev gözüme ilişti. Haliyle de hemen Whatsapp grubumuzdan paylaştım. Çok seçici olmayan arkadaşlarımın da beğenmesi ile birlikte emlakçıyı arayıp, randevu aldık. Bir hayli yoğun bir arkadaşımız olan Alperen, işleri sebebiyle aramıza katılamamış olsa da; Hasan ile ben 10 Temmuz 2015 tarihinde evi görüp, tuttuk. Bu esnada yanımızda can dostum Batuhan Yılmaz’da vardı tabii ki.

Her neyse.. Ev sıfırdı ve ev sahibimiz hayli tok satıcıydı. Aracı olan emlakçımız “siz öğrencisiniz, vermez büyük ihtimalle” dedikten sonra bizim moraller epey bir bozuldu. Lakin her zamanki gibi özgüvenli davranıp “abi sen bizi bir görüştür, ben ikna edeceğime inanıyorum” dedim. Nihayetinde kendileri geldi ve uzunca süren bir görüşmenin ardından her konuda anlaşmaya vardık.

Not: Biz boş mukaveleye imza atmaya da razıydık ya, neyse!

Bu anlaşma sürecinde mizahi yönü hayli gelişmiş olan emlakçımızın da büyük payı vardı, hakkını yemeyeyim. Sağ olsun var olsun!

Sıfır Daireyi Nasıl Temizledik?

Çok zor temizledik.. Öle öle temizledik..

İnşaat pisliği olan bir evi daha önce temizlediyseniz beni çok iyi anlayacaksınızdır. Çünkü dışarıdan bakıldığında “bir şey yok lan azcık toz var!” dedirtse de; temizliğe başlandığında adamın canını alan bir yapısı vardır. Hakikaten öyle de oldu. Başlarda “iyi lan çok bir şey yokmuş” diyen ben, 2-3 saatin sonunda ayakta duracak gücü zor buluyordum kendimde.

Yaklaşık olarak 4-5 günde Batuhan ile birlikte (evle alakası olmamasına rağmen can yoldaşı oldu bana, adamın dibidir kendileri) evin büyük bir kısmını tertemiz yapmayı başardık. Ama iki erkeğin elinden ne kadar gelirse o kadar tertemiz; tabii bir kız eli değmesi de şart yani!

Nakliyatı Nasıl Hallettik?

Taşınmanın en talihsiz ve saçma anları nakliyat esnasında yaşandı. Zira başlarda “tutarız bir nakliyat taşıtırız” diye düşünmekteydik. Sonra internet üzerinden bulduğumuz nakliyat firmaları ile görüştüğümüzde; bütçemizin 4-5 katı üzerinde teklifler ile karşılaştık. Bu durumda da nakliyat ihtimali ortadan kalktı haliyle. Kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kaldık. Aklıma ilk olarak büyük bagajı olan arabalara sahip arkadaşlarım geldi. Bu konuda da derhal iki arkadaşım ile iletişime geçtim. Sağ olsun sınıf arkadaşım olan Rıdvan beni kırmadı ve görüştüğümüzün ertesi gününde, belirlediğimiz saatte kapıda oldu. Hyundai Starex’i ile yaklaşık 5-6 saat boyunca evi taşımayı denedik lakin bir ton aksilik sebebiyle “hiçbir şey taşıyamadık” denecek kadar az eşya taşıdık. Hani “bir ton aksilik” lafımı küçümsemeyin, kaza dahi yaptık!

Sonra baktık olmayacak ben Rıdvan’ı yormayıp, teşekkür ettim. Ve Hasan’la oturup ufak bir istişare yaptık. Bir şekilde, bu işten anlayan nakliyat firması bulmamız gerekmekteydi ve tek çaremiz etraftaki esnafı soruşturmaktı. Sağ olsun bu görevi Hasan ve ağabeyi üstlendi, biz de o esnada eski evde Batuhan ile birlikte eşyalarımın demontajını yaptık.

..

Son derece ucuz bir fiyata, ertesi gün için nakliye ile anlaşan Hasan, hemen bizleri haberdar etti ve bu duruma çokça sevindik.

Ertesi günü beklerken boş boş oturmamak adına yeni eve gidip temizliğe devam ettik ve gece orada kaldık.

Not: Altımda battaniye ile parkenin üzerinde uyudum. Yaşasın tam bağımsız öğrenci evleri!

Ertesi gün büyük bir heyecan ile erkenden eski eve doğru yola koyulduk. Saatler yaklaşık olarak 13.00’ı gösterdiğinde dünyanın en iyi nakliyeci abisi kapıya geldi ve nakliye başladı. Taşı babam taşı, saatlerce nakliye ile uğraştık. Ve akşama doğru belli başlı eşyaları taşıma işlemini bitirdik.

O esnada kafamızda “iyi zor olanları taşıdık, incik boncuk kaldı onları da akşam bir bavula koyar getiririz” şeklinde bir planlama yapılmıştı. Lakin akşam eve gittiğimizde o incik boncukların tam 30 poşet, 2 bavul olduğunu gördük. Haliyle tekrar telefona sarılıp dünyanın en iyi nakliyecisini aradık. Sağ olsun abi, sabahki taşımanın yarısı fiyat vererek gönlümüzü fethetti ve ikinci nakliye işlemi de böylece gerçekleşti.

Eşyalarımın Montajı Bizi Bitirdi!

Nakliyenin başarıyla tamamlanmasının hemen ardından Batuhan ile eşyaların montesine geçtik. Eşya dediysem öyle çok bir şey algılamayın; 1 masa, 1 yatak, 1 de dolap vardı. Özellikle yatak ve dolap bizi bitirdi bitirdi, öldürdü! Ama 3-4 saatin sonunda her ikisini de başarıyla montajlayıp odaya yerleştirdik.

İşte taşınma sürecim aşağı yukarı bu şekilde gerçekleşti. Bir sonraki yazımda sizlere; Türk Telekom’a ankastre kutusu taktırma maceramı anlatacak, internetimin nasıl nakledildiğini aşama aşama belirteceğim.

Sizi seviyor ve çokça öpüyoruuum! ♥


Önemli Not

Bu yazı 15 Temmuz 2015’de yazılmış olmasına rağmen internetsizlikten ötürü ancak bugün yayınlanmıştır. Konu ile ilgili detayları ilerleyen günlerde yayınlanacak yazıda aktaracağım.

  8 Yorum

 1. Rana   •  

  Yeni ev hayırlı olsun

 2. 90saniye   •  

  Taşınma esnasında ne kadar aksilik olursa hafızaya daha çok kazınan anılar oluyor yıllar sonra bakıp gülüyorsun üniversite yılları gerçekten de en güzel yıllar (çok yaşlı yorumu oldu biraz sanki )

 3. Yasin Ergül   •  

  Burak evin en son halini de merak ettim açıkçası, koymamışsın ayıp etmişsin

  • Burak   •     Yazar

   Bununla ilgili bir vlog çekme planım var. Zamana bırakıyorum bu konuyu şimdilik.

 4. Ali Emre   •  

  Bende ağustos-eylül gibi taşınacağım öğrenci evime. çok zor oluyor hem eşya bulması hemde onların nakliyatı ve taşıması epey zahmetli oluyor. En zor kısmı halletmişsin gerisi çorap söküğü gib gelir inşallah

 5. cem kazan   •  

  O kadar detayli ve iyi anlatmissin ki tasinmis kadar olduk burak:)

 6. form çorbası   •  

  ev çok güzel özellikle aydınlatmalarına bayıldım hayırlı olsun şimdiden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir