Gidiyor Gönlümün Efendisi…

Hayatımın net bir şekilde hatırlayabildiğim ilk zamanlarına denk geliyordu onun gelişi. Pierre van Hooijdonk gibi taraftar tarafından hayli sevilen bir adamın Fenerbahçe’de bulunduğu ikinci sezon takıma transfer edilmişti. Brezilya Milli Takımında epeyce oynamış hatta kaptanlığını dahi yapmış olmasına rağmen, bizim “çok bilgili” halkımız kendisini pek tanımamaktaydı.

Yaşım gereği ben de pek tanımıyordum açıkçası. Bildiğim tek bir şey vardı; o Brezilyalı idi.

Öyleydi o dönemler, biz küçükler için. Brezilya her kupayı silip süpürür, en yetenekli oyuncular hep Brezilyalı olurdu. Yalan mı ?

Bahsettiğim dönemi hatırlayacak olursak; Ronaldinho, Ronaldo, Roberto Carlos hatta Rivaldo tamamı Brezilyalı oyunculardı. Durum böyle olunca henüz 10-11 yaşındaki bir çocuk için de oluşacak algının; “Brezilyalı ise iyidir!” olmasında bir gariplik yoktu.

Nitekim öyle veya böyle haklı da çıktık. Geldiği günden, gittiği güne kadar her daim başarılarıyla konuşuldu Brezilyalı. Öyle bir oynadı ki Türkiye’de; değil sadece Fenerbahçe taraftarı, tüm futbol severlerin sevgi ve saygısını kazandı.

Büyük soru işaretleri ile geldiği Türkiye’de adeta yoktan bir efsane yarattı.

Ben ve benim gibilere bundan 30-40 sene sonra kendisini anlattıracak hikayeler bıraktı.

Üstelik öylesine faydalı bir oyuncuydu ki; sadece Fenerbahçe’de görev aldığı maçlarda değil, ayrılışında dahi hizmet etti takımına. Eğriyi de doğruyu da gösterip öyle gitti çok sevdiği Fenerbahçe’den.

**

Dün son kez vurdu topa. Son kez çıktı sahaya kazanmak için. Son kez şaşırttı bizleri. Son kez “ne yaptı lan bu yine ?” dedirtti.

Dün ülkesinde yaptığı jübilesi ile aktif futbol yaşantısına en net noktayı koydu. Üstelik defalarca kez belirtmesine rağmen “topa son kez Şükrü Saraçoğlu’nda vurmak istiyorum” diye. Eğilip bükülmüş düzen içerisinde buna müsaade edilmese de, tüm taraftarlar izledi 10’un vedasını.

Kim bilir ? Belki bir gün Saraçoğlu’na tekrar Fenerbahçe ile kazanmaya çıkar.

Çıkamaz mı ?

Bence herkesten fazla çıkar.

Seni canlı bir şekilde izleyebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum Alex. Bundan sonraki geleceğin de, gönlün kadar güzel olsun. Her zaman bizlerin kalbinde, Fenerbahçe tarihinin en orta yerinde olacaksın.

Seni çok seven bir Fenerbahçeli…

  4 Yorum

 1. Usluer   •  

  Türkiye’de gelmiş geçmiş en iyi yabancı oyunculardan biriydi Alex. Senin de dediğin gibi sadece Fenerbahçe taraftarı için değil diğer taraftarlar da aynı şeyi düşünüyorlardı. Fenerbahçe kulübü çok büyük ayıp etti Alex’e.

  • Burak   •     Yazar

   Maalesef doğru. İhanet ettik 10’muza.

 2. Kreatifbaşkan   •  

  Vaoow ciddi bir FB li var karşımızda. Alex çok seviliyor, gidişi ne kadar üzmüştü taraftarları. Bu arada ben BJK liyim de ^-^

  • Burak   •     Yazar

   Yastayız başkan.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir