Gmail’de Gelen Mailleri Otomatik Etiketlendirme

Aslında yıllardır aradığım bir özellikti biliyor musunuz ? Hani vardır ya böyle ihtiyaçlar; “lan şunu bir yapabilsek ne güzel olur” dediğiniz ve aslında yapılması mümkün olan. İşte tam öyle bir şeydi benim için, otomatik etiketleme özelliği. Yıllardır Gmail kullanan bir insan olarak, bugün nihayet bu konuyu araştırma zahmetinde bulundum. Belki de sizlerin yıllardır bildiği bir güzelliği, ben bugün keşfedebildim.

Gmail’de Gelen Mailler Nasıl Otomatik Etiketlenir ?

Eheheh.. Bakın şimdi anlatıyorum, dinleyin. Önce Gmail’i bir açacaksınız haliyle. Hemen ardından ileti arama çubuğunun sağ bölümünde bulunan şu ikona tık atacaksınız.

gmail-arama-ikon

Karşınıza aşağıdaki gibi güzeller güzeli, karmaşık ama tatlı bir pencere açılacak.

gmail-filtre-penceresi

Burada etiketlendirmek istediğiniz maillere özgü bir filtre belirlemeniz lazım. Mesela ben blog’umdan gelen mailleri otomatik olarak “Blog” etiketine, itelemek istediğim için “Gönderen” kısmına blog’umun gönderici mail adresini yazdım. Sizde buna benzer, etiket almasını istediğiniz maillere has bir özellik belirleyip, yukarıdaki forma girin ve ardından sağ en altta bulunan “Bu arama ile filtre oluştur »“‘a basın.

gmail-filtre-penceresi-3

Şöyle şekil bir pencere karşınıza gelince, istediğiniz seçenekleri işaretleyip “Filtre oluştur” butonuna basın. Şayet talep ederseniz yanındaki seçenekten de önceki maillere etiketleme işlemi uygulayabilirsiniz.

Not: Biliyorum ki; bu özelliği yeni keşfetmiş olduğum için bazı okurlarım “hangi mağarada yaşıyorsun lan değişik ?” diyecek. Onlara karşı yüzüm yerde, utancımdan verecek cevap bulamıyorum.

Not (2): Evet bizim mağaraya İslamiyet geldi.

  7 Yorum

 1. birisi   •  

  sağol panpa işimizi gördü.

 2. obezite   •  

  Güzel bir özellik paylaşım için teşekkürler emeğine sağlık

 3. e-vren ;)   •  

  Bu özelliği yıllardır bilirim ama kullanma gereği duymadım; gereksiz geldi. Bu arada son nottaki espriyi anlamadım

  Son bir not: Blogun telefonumda bozuk çıkıyor. (Galaxy note2)

  • Burak   •     Yazar

   Ne tarz bir bozukluk Evren hocam, mail ile ekran görüntüsü atarsanız çok sevinirim.

   Espri konusuna gelecek olursak; böyle eski şeyleri yeni keşfedenlere “sizin mağaraya İslamiyet geldi mi ?” şeklinde vururlar sözlüklerde falan, ona istinaden yazdım.

 4. Barış Ünver   •  

  Hangi mağarada yaşıyorsun lan değişik?

  Şaka şaka Hakikaten güzel bir özelliktir bu. Herhalde 5-6 yıldır kullanıyorum. Özellikle sosyal ağları “Sosyal Ağlar” etiketine attığım filtre hayat kurtarıyor. Aşağıda paylaşıyorum:
  **
  twitter.com OR facebook.com OR plus.google.com OR linkedin.com OR facebookmail.com OR foursquare.com OR pinterest.com
  **
  Bunu “Gelen Kutusunu Atla” seçeneğini de işaretleyerek, oluşturacağın “Sosyal Ağlar” etiketine gönderirsen, gelen kutun bir hayli rahatlıyor.

  • Burak   •     Yazar

   Sosyal ağlar için kendi etiketleme olayını getirdiği için ben pek gerek duymadım ona ağabey. Bir farklılık oluyor mu kendi sisteminden ayıran ?

 5. Kıvanç Ünlü   •  

  Teşekkürler, makale için. Böyle uğraş vermende güzel birşey

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir