İzledim: Steve Jobs

Tüm gün alışveriş için koşturmaca ile geçtikten sonra, son derece sıkılmış bir vaziyette; “hadi sinemaya girelim” diyerek karar verdik sinemaya gitmeye. Filmin vizyona girdiğinden haberim yoktu ve “hemen gitmeliyim” düşüncesiyle gelmedim. Hatta biraz daha dürüst konuşmam gerekirse; böyle bir filmin çıkacağından dahi haberim yoktu. Ne bir fragmanını izledim, ne de haberini okudum..

Lakin sinemanın kapısına gelip vizyondaki filmleri gördüğümde, yanımdakilere direkt olarak; “ben bu filme gireceğim” dedim. Bu isteğim tabii ki ilgi duyduğum sektöre damgasını vurmuş, inanılmaz hayranlık duyduğum bir insanı konu aldığı içindi.

steve-jobs-2

Öncelikle şunu net bir şekilde ifade etmem gerekiyor ki; “filme gireyim; bazı sahnelerde ağlayayım, bazı sahnelerde heyecanlanayım tam anlamıyla dolu dolu bir 122 dakika geçsin” kafasında iseniz koşarak uzaklaşın bu filmden. Çünkü film tamamen diyalogları temel alarak çekilmiş. Yani; “kamerayla adeta dans edilmiş” dedirtebilecek görsel şovlar sunmuyor izleyicilere. Zaten bu sebeptendir ki; eğer Steve Jobs ve ait olduğu sektöre herhangi bir ilginiz yoksa, filmden tat almanız, etkilenmeniz oldukça zor. Sözlükte okuduğum bir entry bu durumu oldukça iyi bir şekilde tanımlıyor; “adamlar kelimelerle aksiyon filmi çekmiş” muazzam bir tespit!

Aslına bakarsanız; ilk mola olana kadar filmden memnun kalmıyorsunuz. Çünkü ilk molaya kadar filmi ve işleyişini kavramanız mümkün değil! Hatta şöyle söyleyeyim; ilk mola olduğunda yanımdakilere dönüp “böyle devam ederse büyük hayal kırıklığı olacak” dedim. Film “böyle” devam etti ama kesinlikle hayal kırıklığı olmadı, en azından benim için. Zaten etkileyiciliği de tam olarak burada.

Senaryonun 3 lansman üzerinden şekillenmesi, Steve Jobs’ın Apple‘dan kovulup NeXT‘i kurması, sonrasında tekrardan yeni kurduğu firma ile birlikte Apple’a transfer olması vesaire vesaire.. Her şey o kadar güzel ve samimi anlatılmış ki; hayran kaldım! Çünkü film sayesinde; tüm bunlar yaşanırken sanki Steve’in yanındaymışım gibi hissettim kendimi. Birçok zorluğu beraber yaşamış, birçok kötü durumla beraber mücadele etmişiz hissiyatı yarattı bende. Zaten bundandır ki; filmin sonunda muazzam bir heyecan yaşadım..

steve-jobs-3

İşin teknik kısmını da biraz yorumlamak gerekirse; filmin “herkesin anlayabileceği şekilde” yapılmadığını net bir şekilde söyleyebilirim. Hani filmlerde genel bir kural vardır ya; her insanın anlayabileceği şekilde çekilir çünkü kâr amacı güder. Bunda o yok hemde kesinlikle yok. Varsa bile becerememişler. Teknolojiden anlamayan, Steve’in hayatını az çok bilmeyen hiç kimse bu filmi kavrayamaz, filmden tat alamaz. İmkansız hatta imkansız ve ötesi yani..

O yüzden eğer filme gitmek gibi bir planınız varsa; açın hiç olmadı bir hayatını okuyun adamın. Emin olun filmden çıktığınızda bana teşekkür edeceksiniz.

steve-jobs-4

Özetle; hayatım boyunca izlediğim en etkileyici filmler arasına girdi ve kesinlikle basıldıktan sonra D&R’dan satın alacağım. Tıpkı; filmden çıktıktan sonra D&R’a gidip Walter Isaacson‘ın yazdığı “Steve Jobs” kitabını satın aldığım gibi..

steve-jobs-kitabi


Steve Jobs (2015)

Vizyon Tarihi: 11 Aralık 2015
Yönetmen: Danny Boyle
Oyuncular: Michael Fassbender, Kate Winslet, Seth Rogen, Jeff Daniels, Michael Stuhlbarg, Katherine Waterston, Perla Haney-Jardine, Ripley Sobo
Tür: Biyografik, Dram
Ülke: ABD

Fragmanlar

  16 Yorum

 1. Murat   •  

  Ben bundan bir önceki filmi (Ashton Kutcher’ın canlandırdığı) izlemiştim. Bu filmi izler miyim? Hiç sanmıyorum. Gerçi bir öncekini filmi de sırf Kutcher’ı sevdiğim için izlemiştim. Bu adam kodlama bilmiyor (sayılır), elektronikten anlamıyor, ekstrem yazılım dillerinin hiçbiri hakkında fikri yok, ortaya koyduğu bir şey de yok. Bütün işi background’daki mühendisler yaparken insanların körü körüne bu adama bir deha olarak bakmaların gerçekten anlam veremiyorum.

 2. Ali   •  

  Jobs 2013 filmini izlemiştim gayet başarılı ve etkileyiciydi bana da ilham kaynağı oldu. Fakat 2016’da ise steve jobs (2015) yapımı filmini izledim. İki filmde de farklı anlatılmış. İlki beni etkiledi ama ikincisi pek etkilemedi diyebilirim. Tavsiye ettiğin kitabı alıp okuyacağım.

 3. ekrm   •  

  İzlemeyi düşünüyordum. Bu yazı sonrası hemen izliyorum teşekkürler

 4. Noktaorg   •  

  İzlenmesi, okunması gerek ve çalışmadaki başarısı kesinlikle örnek alınmalı.

 5. seams   •  

  Bu makaleyi okuduktan sonra kesinlikle gidip izlemem gerekiyor

 6. melodram   •  

  Vizyon tarihi 11 aralık 2015 diyo ama ben bu filmi daha önce izlemiştim ya, acaba gece hiç uyumadığım için şu an saçmalıyor olabilir miyim? :))

  • Burak   •     Yazar

   “Jobs” filmi ile karıştırıyor olma?

   • melodram   •  

    Aynen öyle yapmışım.:)

 7. adem   •  

  youtube olayini birakmasaydin iyi olurdu, birkac ay az izlensede devam etseydin, istikrarli yayin bu mecradaki basari sirri, tabi videolarin editlerini de gelistir, basarilar

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Bırakmadım hocam sadece omzumdaki sakatlıktan ötürü video çekebilecek enerjiyi kendimde bulamadım. Kaldı ki; vlog çekilecek malzeme de yoktu hayatımda. Çok yakın zamanda daha oturaklı bir şekilde devam edecek videolar.

  • Burak   •     Yazar

   Ben kimsenin tarafında değilim.

   Ortada bir başarı, başarının arkasında da Steve Jobs var. Dünyanın akışını değiştiren, teknolojinin şuan bulunduğu noktanın mimarı olan bir adamdan söz ediyoruz. İlla bir taraf gerekiyorsa; başarının tarafındayım.

 8. Burak Göç   •  

  Ben bundan bir önceki filmi (Ashton Kutcher’ın canlandırdığı) izlemiştim. Bu filmi izler miyim? Hiç sanmıyorum. Gerçi bir öncekini filmi de sırf Kutcher’ı sevdiğim için izlemiştim. Bu adam kodlama bilmiyor (sayılır), elektronikten anlamıyor, ekstrem yazılım dillerinin hiçbiri hakkında fikri yok, ortaya koyduğu bir şey de yok. Bütün işi background’daki mühendisler yaparken insanların körü körüne bu adama bir deha olarak bakmaların gerçekten anlam veremiyorum. Adamın tek yaptığı toplantı salonuna girip “Bakın yiaaaa iPod şu cebime sığacak kadar küçük olacak daha büyüğünü kabul etmem hadi iş başına” demekten ibaret. Bencillik, çıkarcılık ve egositlikten başka adamın hiçbir özelliği yok. Kişisel hayatına zaten hiç girmiyorum. Dolayısıyla bu adamda benim göremeyip sizin gördüğünüz ne var? Gösterin de yeşillendirelim adamı oraya buraya vurmayayım

  • Burak   •     Yazar

   Steve Jobs bir pazarlama dehasıdır. Filmden bir alıntı yapacağım; Jobs, bir resmin tamamına bakar, diğerleri ise sadece bir parçasına (ilgilendikleri parçasına).

   Mühendisler, tasarımcılar, yazılımcılar.. Milyonlarca var.. Önemli olan onlardan bir ekip kurup, dünyanın akışını değiştirebilecek projeleri organize etmektir. Steve Jobs bunu dünyada en iyi yapan insandı ki; onun gibisi de bir daha zor gelir (gelmez).

 9. Mert Can Eyriyer   •  

  Bende daha yeni öğrendim filmi Burak abi. Daha önce Steve Jobs Gibi Düşünmek kitabını okumuş ve hayran kalmıştım. Madem filmi bu kadar övüyorsun, önümüzdeki hafta bende gidip izleyeceğim

  • Burak   •     Yazar

   Mutlaka izle kardeşim, beğeneceğini düşünmekteyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir