Kedim Alex Kakasını Yapamıyordu!

İstanbul’da kendime ait bir öğrenci evine çıkınca, hayallerim arasında ilk sırada olan kedi sahiplenme planımı sektirmeden uyguladım. Tarihler 22 Aralık 2014’ü gösterirken, Facebook’ta bir petshop’un sayfasında gördüm ilk olarak, Alex’in resmini. “İlk görüşte aşk“derler ya, aynen öyle oldu (yazının en altında bulunan notu oku)! Direkt olarak mesaj atıp, yavruyu satmamalarını, kesin olarak almaya gideceğimi belirttim. Ve sözümde de durup, iki gün sonra yani 24 Aralık 2014 tarihinde gidip ailemize kattım bizim fırtınayı.

Kedi bakma konusunda daha önce herhangi bir tecrübem yoktu. Yalnızca teyzemin kedisi Karamel ile onlarda kaldığım 1-2 aylık süre boyunca tanışıklığım olmuştu. Başlarda çekingen olsam da sonraları kendisine alışmış, güzel bir arkadaşlık dönemi geçirmiştim. Zaten onun sayesinde karar vermiştim, ileride “benim” diyebileceğim eve çıktığımda kedi almaya. İyi ki de vermişim öyle bir kararı diyorum, Alex ile geçen 2-3 aya baktığımda.

Yalnız şunu da belirtmeden geçmeyeyim; ilk zamanlar beni aşırı yordu. Hatta yormakla da kalmayıp baya bir üzdü kendisi. Henüz 2 aylık olduğu için kendisini tam keşfedememişti ve her şeyi benimle beraber öğreniyordu. Okunduğu vakit bu durum çok tatlı geliyor biliyorum lakin inanın hiç öyle değil! En basitinden; size doğuştan gelen bir şey gibi gözükse de, Alex kakasını yapmayı dahi tam anlamıyla bilmiyordu. Hiç unutmam; bir sabah kalkıp, tesadüfen poposuna baktığımda görmüştüm yapamadığını. E hayli endişelenmiştim, tecrübesizdim sonuçta. Hemen veteriner hanıma iletmiştim, o da kabız olabileceğini söylemişti. Bu kaka yapamama olayı ile yaklaşık 1 ay falan uğraştım diyebilirim. Geceleri uykularım kaçıyordu, gitmediğim veteriner kliniği kalmamıştı. Kabızlık tedavisinden tutun da bir ton tedavi uygulandı lakin bir türlü geçirmeyi başaramadık. En sonunda bir veteriner kliniği “bağırsak genişlemesi var, 6 aylık olana kadar bir şey yapılamaz. 6 aydan sonra ameliyat olması gerekiyor.” demişti. Çok ciddiyim hayatımda yaşadığım en kötü anlardan biriydi, resmen çökmüştüm.

kedi-gif-2

Öğrenci olmama rağmen kısıtlı bütçem ile onu 1-2 hafta kapı kapı gezdirmiş, bir ton veterinere gidip tedavi ettirmeye çalışmıştım. O teşhisi koyan veteriner ayrıca eklemişti; “isterseniz aldığınız petshop ile bir görüşün. Çünkü rahatsızlığı doğuştan gelen bir durum, belki değişim yapabilirler.” diye. Başta garip gelmişti çünkü Alex’e fazlasıyla alışmıştım ve onu bir eşya gibi değiştirme fikri pekte hoş durmuyordu. O yüzden bunu söylediği gibi, direkt “başka bir yöntem var mı tedavisi için ?” diye sormuştum. Çünkü ameliyat riskliydi, normal bir kedinin o tür bir ameliyattan sağ çıkamama ihtimali hayli yüksekti (veterinerin söylediğine göre). Denilene göre, maalesef ki başka bir çare yoktu. Alex’e her ne kadar çok alışmış olsam da; benim petshop’a hiçbir şey söylememem onlara verilmiş bir ödül olacaktı. Bu sebeple klinikten çıkar çıkmaz aradım kendilerini. Tüm petshoplar fazlasıyla çakal olduğu için direkt veterinere bağladılar; sizinle ilgili bir arkadaşımız görüşecek diyerek. Neyse ki; benim için fark eden bir şey yoktu hatta onu (veterineri) bağlaması benim için daha iyi olurdu. Bu rahatsızlık Alex’in başına ilk geldiğinde doğrudan ona söylemiştim ve belirttiği her şeyi eksiksiz uygulamama rağmen sonuç alamamıştık. Doğuştan olduğu konusunda gram sıkıntı çıkaramazdı.

Her neyse.. “Gel yarın, bir konuşalım” dedi. Tabi o yarının gelmesi benim için onun söylediği gibi kolay olmadı. O gece sanki Alex evde misafir gibiydi. Yanıma her geldiğinde, benimle her oyun oynamak istediğinde ağlayasım geliyordu. Ağladım da.. Ciddiyim! “Erkekler ağlamaz” diyen tüm insanların kalbine sıçayım ki çok fena ağladım. Hatta şöyle söyleyeyim; kadınlardan bile daha güzel ağlıyor erkekler, o yüzden boş yapmayın hiç. Aklıma bir anım gelmişti Alex ile ilgili, hüngür hüngür 1 saat boyunca ağlamıştım.

O anı şöyleydi: yine bir sabah 5-6 gibi Alex’in miyavlaması ile uyanmıştım. Sıkıntısı vardı çünkü kakasını yapamıyordu ve o dönemlerde yapamadığı zamanlar beni uyandırıyordu. Onu tuvalete götürüp yapabilsin diye karnına masaj yapmıştım lakin devamlı ıkınmaktan sıkıldığı için kaçıp duruyordu. En sonunda ses tonumu ayarlayamayıp baya bir bağırıp, odama gitmiştim. Sonrasında ise üzüntüden kusmuştu çünkü ben ona o gün ilk kez bağırmıştım (kakasını yapamadığını gördüğüm ilk dönemler. Rahatsızlık derecesinde olduğunu henüz bilmiyordum).

O anı hatırladıkça daha da duygulandım ve hıçkıra hıçkıra ağladım. Çünkü ben kendi şımarıklığına yaptığını zannederken meğersem hayvan acı çekiyor ve elinde olmayan sebeplerden ötürü canı yanıyormuş. E ona haksızlık yaptığımı, onu üzdüğümü her düşündüğümde de daha kötü oldum haliyle. Hayvanı olanlar iyi bilir böyle durumları; bir süre sonra çocuğunuz gibi oluyorlar.

kedi-gif-4

Neyse derken ertesi gün veterinere götürdüğümde; aramızda aynen şu diyalog geçmişti:

Ben: Eee şimdi ne olacak ?
Veteriner: Evet bir rahatsızlığı var. Ama röntgen çekilmeden net bir şey söylenemez, hiçbir veteriner de söyleyemez.
Ben: Peki ya doğruysa nasıl bir yol izleyeceğim ?
Veteriner: Bu tip durumlarda petshop’u ilgilendiren bir husus yoktur. Ameliyat olacağı dönemi bekleyeceksiniz, başka bir çare yok.
Ben: Anladım.. (Sessizlik çünkü beklediğim cevap değildi)
Veteriner: Alex’i seviyor musun ?
Ben: Evet, fazlasıyla.
Veteriner: Sevdiğini biliyorum. Ona bir şans ver, daha çok küçük. Belki de kendi kendine iyileşecek bir durumdur. Sen bu süreçte ona devamlı sıvı mamalar ver, dışkısının yumuşamasını sağla.

Veterinerden çıktığımda hem deliler gibi mutlu hem de deliler gibi sinirliydim. Zira satarken bin bir türlü takla attıkları bu yavruları, sonrasında gram umursamıyorlardı. Ama sorsan hepsi hayvan hastası, hepsi hayvan aşığı. Hatta birçoğunun yalanı da aynıdır: “bizim için önemli olan onlara iyi bakılması, para mühim değil”. Tabii canım, bundan sonra külahıma anlatsın hepsi bu yalanları.

Her neyse.. Ne diyorduk ? Hem mutlu hem sinirliydim. Mutluydum çünkü; mecburiyet gibi gözükse de Alex’in benimle kalacak olması hoşuma gitmişti. Zaten önceki gece “Versem mi ? Vermesem mi ?” ikilemleri ile geçmişti. Sonraki süreçte veterinerin dediği her şeyi harfiyen yaptım. Islak mamasını 2 hafta boyunca kullandım ve bittiğinde bir fark olmadığını görünce kendi taktiğime geçiş yaptım. Çünkü yine satış yapabilmek için yapılabilecek bir çakallık olduğunu düşündüm, kendilerine güvenim sıfırdı. Ne de olsa ıslak mama, kuru mamaya göre hayli tuzluydu ve bir tek onlardan (klinikten) alabiliyordum (yalnızca veteriner kliniğinden alınabilen bir mamaydı).

kedi-gif-1

“Dur lan! Bundan sonra benim dediğim olur. Burakoli tedavisi uygulayacağım, gel bakalım Alex!” deyip kuru mamasına su katıp Alex’e vermeye başladım. 3-4 gün sonra ise Alex kendi kendine tuvalete çıkmaya başladı. Yanlış anlaşılmasın; “onu ben iyileştirdim” demiyorum. Belki de veterinerin verdiği ıslak mamalar sayesinde düzelmiştir sorunu. Lakin o günden bugüne kadar bir daha bu sorun tekrarlamamış olduğuna göre; kalıtsal bir rahatsızlığı yokmuş demek ki.

Şimdi buradan şuraya geleceğim..

Ben o gün Alex’i geri vermiş olsam, böylesine bir güzelliği kaybetmiş olacaktım. Belki de hayatım boyunca onun özlemini çekecek, hep hatırlayacaktım. Ama Allah’a çok şükür ki; bu durum yaşanmadı. Fırtına hala benimle ve canavar gibi sağlıklı (maşallah).

Bu arada merak edenler olabilir diye belirteyim; Alex şuan tamamen kuru mama ile besleniyor (su ile karıştırmıyorum artık).

Not: Alex’i nasıl yuvaya kattığımı bir başka yazımda daha detaylı anlatacağım. Garip bir hikayesi var aslında, ilk paragrafta bahsettiğim kadar basit değil.

  36 Yorum

 1. Buse çetin   •  

  Merhaba. Annesi olmayan bi kediyi sahiplenfim üç günlüktü aldığımda şimdi 11 günlük üç gündür kakasını yapmıyor fakat çişini yapabiliyor. Göbeği davul gibi çişini yapsada. Sürekli parmaklarımı emmek istiyor.bende kıyamayıp izin veriyorum çoğu zaman uyuyo uyanık olduğunda sürekli meme arayıp ağlıyor. Laktozsuz süt su zeytin yağı yumurta sarısı karışımını içiriyorum biberonla bunlardan kaynaklanıyor olabilir mi kaka yapmaması. Ne yapabilirim sizce?

 2. Nova   •  

  hayatımda ilk defa otoyolun yakınında bir kedi gördüm ..ve onu aldım arabama ..iç dış parazit ilaçlamasını veterinere yaptırdım ama bu seferde kabızlık başladı …ne yapabileciğimi bilmiyorum

 3. Bengu   •  

  Merhabalar sokaktan kedi buldum 1 aylik araba carpmis veterinere goturdum kirigi cikigi yok ama kaka yapmiyor karni sis ödem icin vet. Igne yapti ama hayvan sancilaniyo kaka yapmiyo napabilirim. Sicak pamuk zeytinyagi bir suru sey denedim sivi mama ve su iciriyorum surekli evde 7 yasinda kedim var panik oluyo sanci sesinden bans bi akil verin lutfennnnnn 😔

 4. ebru   •  

  merhaba 12 günlük 3 tane yavru kedim var işhatları iyi çiş ve kakalarını da yaptırıyoyrum fakat 1 tanesi 1.5 gün kakaya çıkmadı ve artık endişelenmeye başladım uyuyamıyorum ve strese girdim artık ne yapmam gerekiyor ilk 1 1.5 hafta bebelacla besledim ve ben onların ishal olduğunu düşünmüştüm öneceden ve reflör diye bi ilaç verdim 2 damla ama gene de çiş ve kakalarını yapıyorlardı şimdi veterinerden anne sütü tozu aldım

 5. ebru   •  

  merhaba 12 günlük 3 yavru kedim var güzel yemek yiyorlar çişlerini ve kakalarını da yaptırıyorum fakat bi tanesi 1.5 gün kakasını yapmadı ama iştahı gayet iyi ne yapmam gerekiyor

 6. Nurbanu   •  

  Merhaba,
  Veteriner ve petshoplardan çok çekmiş birisi olarak sizi çok iyi anlıyorum. Bazen yalnızca para için bu işi yaptıklarını, miniklerimizi umursamadıklarını düşünmüyor değilim.
  Ben içinde kedi eksik olmayan bi evde büyüdüm. Daha sonra küçük bir apartman dairesine taşınmak icab etti ve kedili maceram sona erdi.
  Ancak iki gün önce sabah miyavlama sesiyle uyandım. Evin(köy evimize tatile geldik) yanından geçen su kanalına yavru kedi düşmüş. Onu kurtardım ve ilgilendim. Daha iki haftalık, zar zor yürüyor.. Hemen veterinerimi aradım ve yapmam gerekenleri öğrendim. Sıvı mama ile beslendiği için çok kaka yapması gerekmiyor. İki günde yalnızca bir defa yaptı. Ama ben yinede ister istemez “Acaba bişey mi oldu? ” diye düşünmeden edemiyorum..

 7. özlem   •  

  yardım edin ne olur…çok çaresizim..5 gün önce 6 haftalık bi bebek sahiplendim..zarzor yemek yiyor,çişini çok güzel yapıyor,ilk gün ve ikinci gün çok katı olmamak şartıyla kaka yaptı ve 2 gündür yapmıyor…bi de sürekli kucak istiyor asla bizi uyutmuyor,büyüyünce de kucak delisi olacak diye çok korkuyorum ne olur tecrübelerinizi paylaşın..

  • Burak   •     Yazar

   Kucak olayı zamanla geçer merak etmeyin kakası ile alakalı olarak da pamuğu ıslatıp poposuna sürtün, bu kaka yapmasını tetikleyecektir.

 8. Senem   •  

  Merhaba, kedim 50 günlük ve sokaktan buldum. Veterinere gittik ve parazit ilacı içirildi. Geleli 1 hafta daha olmadı ama ilk geldiği günler ishaldi, çünkü mamasını ıslatmıştım ve tavuklu ayrı yem vermiştim. Veterineri sadece kuru mama vermemi söyleyince bende yaptım. Şimdi de 2 gündür kabız oldu. 5 öğün yemek yiyip hiç kaka yapmadı. Sonra gece kalkıp yaptı ve sert, küçüktü. Yaparkende baya zorlandı, ağladı biraz. Sonra baktım, poposu biraz kanlıydı. Bende vazelin sürdüm biraz daha gidip yaptı rahatladı. Sıvı geldi ikincisi birazcık. Şimdi tavuklu yemeğinden biraz daha koydum yemeğinin içine ama poposu kızarık olduğu için ve bir çıkıklık var gibi basur gibi yani. Bende ilaç sürdüm bepanthol gibi bir ilaç. Şimdi yarını bekleyeceğim ama çok üzülüyorum ve korkuyorum. Biraz yardımcı olur musun acaba?

  • Burak   •     Yazar

   Yazı altındaki yorumları okuyun tüm sorularınızın cevabı daha önce verildi. Ama öncelikli tavsiyem hemen veterinere götürün.

   • Özlem   •  

    Çok teşekkür ederim 😊

 9. nihal   •  

  meraba bizde dün sokağa atılmış 3 enik vardı bizde aldık çok açlardı bizde ılık süt ve çorbanın şehriyelerini vermiştik birtanesi hiç kaka yapmamıştı bugünde baya yaptı kustu ve şimdide tuvaletine giderken yetiştiremiyor ne yapmalı? ( tabi arada başka yiyeceklerde vermiştik)

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Tuvaletini yakın bir yere koyun birazcık büyüyene kadar problem kalmaz.

   • Duygu   •  

    BeniM kedim scottish ve 2 aylık yeni aldık. Petshop scottishler çok tuvalete gitmez dedi. Veterinerini aradım problem yoktur diyo. Kedi ikinmiyo ama sürekli kuma gidiyo.. korkuyorum. Ne yapmalıyız

 10. Sema   •  

  Merhaba annesine araba çarpmış bir yaklaşık 10 15 günlük iki yavru sokak kedisini çöp yanına bırakmışlar. Elbette vicdanım rahatsız oldu ve onları eve aldım fakat acil yardıma ihtiyacım var. İlk sorunum kediler 4. Gün bügün ve kaka yapmıyorlar ( iri olanı çok az Halıya yaptı ) karınları şiş iştahları ise müthiş. Masaj ile çiş yaptırıyorum. Kedi bakmaktan anlamam yani evde hayvan beslemek bana ters bir durum işin hijyen yönü şimdiden beni bitap düşürdü ama olmuyor. Hijyen için ne yapmamı önerirsiniz. Kedi kumu ile yarar mı. Bir kasanın içinde altlarında hasta bezi serili. Besleme saatlerinde oturma odasına getiriyorum( özel tulumumu giyip) çünkü en az yarım saatlik bir ritüel sözkonusu besle çiş yaptır masaj yap nemli bezle sil, dakikalarca oranı buranı emmelerine izin ver birazdaha doyur, tekrar çiş ve kasaya koy uyusunlar. Şimdi kaka faktörü de hayatımıza girdi. Napıcam ben. Onları çok seviyorum ama düzenimi onlara ve bize uygun hale getiremiyorum sanırım. Bana bir akıl verin noluur. Katı gıdaya he Zaman geçecekler bilmiyorum bu arada kendileri beslenecek duruma gelseler sıkıntı yok yazlığa anneme göndericem kontrollü şekilde doğaya alışırlar ama ev de ne kadar kalmalılar. Burun asprötörü ile süt içiyorlar şu anda.

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Eğer durumunuz uygunsa gidip petshop’tan bir kedi kumu alın. Bir de kumu içerisine koyabileceğiniz bir kutu. Biraz da yaş mama rica edin, durumu anlatın size uygun olan mamayı verir (mama da ucuza kaçmazsanız çok iyi olur). Kediler bir yere kapalı kalmayı sevmezler, psikolojileri bozulduğundan yapmıyor olabilirler ve bu durum çok tehlikeli. İyilik yapayım derken kötülük etmeyin aman diyeyim. Eğer devamlı olarak beslemeyi düşünmüyorsanız daha şimdiden sahiplenecek bir aile aramayı denerseniz çok iyi olur zira hayvanlar eve alıştıktan sonra doğaya bırakmak tehlikeli bir durumdur.

  • Burak   •     Yazar

   Bir de pamuğu ıslatıp poposuna iyice sürün birkaç dakika ikisine de ayrı ayrı. Normalde anne kediler yalayarak bu alışkanlığı kazandırır ama maalesef ki onlar o kadar şanslı değilmiş.

 11. gamze   •  

  Burak Bey Merhaba
  Benim de 6 aylık bir oğlum var aldığımız günden beri kaka problemimiz var hayvan hastanesine götürdük kemik gelişimi kaynaklı hemen ameliyat dedi fakat çok küçük güvendiğim bir veteriner de önce ilaçla tedaviye bakılmalı dedi ve laktosit diye bir ilaç verdi(kendi tabiri ile müshil tarzı bişi) fakat bunu kullandığımız halde kaka problemi devam ediyor 2-3 günde bir çok az ve taş gibi çıkıyor ve inanışlmaz zorlanıyor çok durgun bitkin görünüyor hiç neşesi yok zeytinyağını hiç denemedim fakat ağzından ilacını şırınga ile verirken bile çok zorlanıyoruz bana yardımcı olur musunuz

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar Gamze hanım,

   Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Size tavsiyem; ameliyatı son çare olarak düşünmekten asla vazgeçmeyin. Veterinerin biri bana D yada E vitamini vermişti çözüm olarak, çözüme giden yolda onu da kullanmıştım. İsterseniz bir veterinerinize belirtin bu durumu, uygun görürse eczaneden alın.

   Bu süreçte çok üzüldüğünüzü biliyorum, aynı duyguları ben de yaşadım. Lakin şunu unutmayın; kedinizde bu durumdan ötürü çok üzgün, o da her şeyin farkında. Ona sabredin, birkaç yardımınız ile bu problemi atlatabileceğinize inanıyorum.

   Yazıda da belirtmiş olduğum gibi; kuru mamasına biraz su katın, bahsettiğim vitamini uygulayın. Ve kediniz kakasını yapmak için çaba sarfediyor mu? Bu konuyla alakalı detaylar çok önemli o yüzden cevabınızı beklemekteyim.

   Tekrardan geçmiş olsun!

 12. Büşra   •  

  6 aylık rita adında minik bir kedimiz var ve onu gerçekten çok seviyorum silikon kumlardan kullandım hep ve şuanda ince kumdan aldım sabun kokulu ama ona kakasını yapmıyo sadece çişini yapıyo ve kumlada oynuyo etrafa saçıyo ne yapmalıyım acaba

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Yavru kediler bu konularda şımarık davranabilmekte. Kumunu değiştirmenizi öneriyorum (tür olarak), bence işe yarayacaktır.

 13. Paşa   •  

  Benim kedim 2 yaşında kaka yapmiyordu çiş de veterinlere gittik ıslak mama verdi paşa yemedi hep uyudu sürekli :, ( 29 ocak cuma sabahi öldü yani bugün hep uyumadi ama uyudu sürekli kalktı 1 cm gidip uyudu :, ( kaka yapmak istiyordu ama yapamiyordu acıdan yiyemiyordu ben veterinleri suçluyorum sinirliyim adama % 99 o bisi yapti veterinlere gitmmeden oncede uyuyordu ama patileri soğuk deildi daha iyi gibiydi geldiginde patileri soguk ve ölecek gibiydi ve öldü şuan o veterinleri boşver niye o öldü ben deil suan bile Ağlıyorum hayatın anlamı kalmadi benim için paşa yerine sevgilim olsa keşke sevgilim ölse derdim o kadar seviyorum ki paşayı :, ( :, (

 14. Okan Teğen   •  

  Şahsinızı tanımam bu sebepten şahsınıza değil kediler yada hayvanlar ile ilgili yaklaşımınıza yorum yaptım. Gerci bu tavrınızda beni alakadar etmez herkesin kendi görüşüdür ama bunu kitlelere hitap eden bir ortamda marifetmis gibi anlattığınız zaman birilerinin bu hatayı belirtmesi gerekiyor. Sinirlenerek yazdığım icin uslubum sizi rahatsiz etmis olabilir. Belkide bu sebepten bu durumu deģerlendirmek yerine Türkler petshoplara karşı acitasyon yapiyor diyerek 1 dk düsünmek yerine kendi milletinizi küçümseyecek kadar ileri gitmenizde ayri bir olay. Uzun yillar Londrada yaşamis biri olarak şunu soyleyebilirim emin olun İngilizler de petshoplara karşi biz “Türkler” gibi cok duygusallar. Sizin anlayacağıniz bu ırk ile ilgili degil vicdan ile ilgili bir mesele! Petshoptan aldığiniz hayvana değerli oldugunu hissettirerek aslında onu degersizlestiren yerlere prim verdiginizi göremiyor oluşunuza yapabileceğim bir seý yok sanırim. Umarım sosyal medyada kabullenemediğiniz bu hatayi gercek hayatta kabullenebilecek iradeye sahipsinizdir. Tanri sizi kücük enistelerden korusun. Amin!

  • Burak   •     Yazar

   Tavrım sizi alakadar etmiyorsa tercihlerim de etmemeli. Petshop’tan kedi alıp bakmayı siz hayvan severliğe ters bir durum gibi görürken, ben çok daha farklı yorumlayabilirim. Siz benim hata yaptığımı dile getirip, sert bir üslupla (hatta saygısızca) eleştirirken bu yazıdan ötürü en az 20-30 insandan teşekkür maili almışımdır.

   Şimdi gelelim milleti küçümseme olayına.. Türk insanı karakteristik özelliği gereği aşırı duygusal ve bir o kadar da çabuk galeyana gelen bir millettir. Bu küçümsemek olarak nitelendirilemeyeceği gibi; son dönemlerde hayli yaygınlaşan “milletimizi küçümsemeyin bla bla bla!” şeklinde yorumlanamayacak bir şeydir.

   Öte yandan vicdan boyutuna değinmeniz ise komik ötesidir. Eleştirilmesi gereken husus; petshoplardan hayvan satın almak değil, petshopların hayvanlara olan yaklaşımıdır. Eğer petshoplar sıkı denetlenip, kaliteli hale getirilebilirse ortada hiçbir sorun kalmayacaktır.

   Kapital düzende “petshoplar olmamalı!” demek sadece ve sadece ağız yormaktır…

 15. Okan Teğen   •  

  Okurken sinirden tüylerim diken diken oldu. Öfkesini kontrol edemeyen biri değilim ama bu yazdıklarınızı karşıma gecip anlatsaydınız o kedinin cektiğe benzer bir acı yasatmak isterdim size. Kedi beslemek isteyipte petshoptan kedi satınalmakta nedir! O hayvanların ufacık kafeslerde ne kadar acı cektigini göremiyor musunuz? Birde değiştirmeyi düşündum demişsiniz pes! Bari bu yazöyı paylaşmasaydınız hayvan sevgisiyle dalha geçen ironik bir yazıdan farkı yok. Petshopların aslönda hayvansever olmadığını sattıktan sonra onları umursamadıklarını söylemişsiniz e günyadın. Onlardan hayvan satinalarak sizde onların suçuna ortak oldunuz. Üstelik bunu marifet gibi uluorta anlatıyorsunuz. Aklım almıyor. Bu tarz şeyleri. En iyi blog ödülünüzü tebrik ederim! Bravo size!

  • Burak   •     Yazar

   Öncelikle merhabalar,

   Kedi beslemek istedim ve gidip petshop’tan kedi satın aldım, adını Alex koydum onunla 1 yıldır beraber yaşamaktan da gayet memnunum. Kendisine gözüm gibi bakıyor, 1 dediğini 2 etmiyorum. Sokaktan özgürlüğe alışmış bir kedi alıp evde kapalı hayata zorlamaktansa; petshoplarda mal gibi satılan kedileri alıp, onlara değerli olduklarını hissettirmek bana fazlasıyla hayvanseverlik olarak geliyor. Türk insanının bu konuda yaptığı dramı da hiç mi hiç anlamıyorum.

   Yorumunuzu okurken aklıma “tutmayın küçük enişteyi” sahnesi geldi, bunu da belirtmeden geçmek istemedim. Sadece 1 yazısı ile tanıdığınız insanlara internet üzerinden yorum atarken azcık dikkatli olmanızda fayda var.

 16. Şevval   •  

  Yazınız gerçekten çok güzel bende dün british cinsi dişi kedi aldım her şey iyi güzel veterinerde sağlıklı dedi ama kakasını yapmadı iki gündür veterinere söyledim yapar dedi ama hala tık yok heniz 2,5 aylık normal mi ?

  • Burak   •     Yazar

   Kediler bazen ortama alışamadığı için de böyle tepkiler verebiliyor. 1 gün daha sabret derim ama yine de sıvı tükettir bol bol.

 17. Gönül   •  

  Evimdeki geçici konuğum minik 1 aydır kabız.Poposundan laksatifte sıktık ama hala kakasını yapamıyor.Royal canin mama yiyordu.Veterner değişmemizi önerdi.Mama olarak kaliteli olsa da kedinize yaramyor olabilir dedi.Bugün tekrar veteribnere gittik.antibiyotik ve duphalac verildi.Çok halsiz ve keyifsiz kuzum.Ben de çok mutsuzum onu öyle gördükçe.Dediğiniz gibi uyku bile uyuyamıyorum.Siz hangi marka kuru mamayı kullandınız tedavi sırasında.Veterineri verdiği ıslak mama A/D miydi?

  • Burak   •     Yazar

   Evet A/D vermişti. Bir de zeytinyağı damlatıyordum.

 18. mustafa   •  

  Görseller çok eğlenceli. Bi ara meşhurdu ya hani baya da geyik yaptık onun üzerine; komikli kedi videosu. Yani böyle kedi olsun köpek olsun ya da kuş yada diğer hayvanlarla ilgili yazıları görünce bi mutlu oluyorum. İçimden okumak geliyor. İyi ki de yazmış diyorum, içeriği belki çok saçma oluyor ama yine de okuyorum ve yazarın anlatmak istediğine bakıyorum. Kedisi olan için hayat bi adım önde bence. Yani belki evi kirletiyor yada oynamak istemiyor bazen ama kedi güzeldir ya. Tüylü müylü insanın alıp bağrına basası geliyor

  • Burak   •     Yazar

   Aynen katılıyorum hocam.

   • shila   •  

    çok etkilendim yazılanlardan benimde yavru bir kedim var ve tuvalete çıkamıyor 2gündür.mamayı ıslatarak veriyorum ama ne yaptımsa olmuyor siz çok şanslıymışsınız

    • Burak   •     Yazar

     Merhabalar,

     Öncelikle çokça teşekkür ederim. Ağzından şırınga yardımı ile azıcık zeytinyağı verin. Ve çok yavruysa popo çevresini pamuk yardımı ile ıslak su ile nemlendirin. Büyük ihtimalle çözüm olacaktır lakin olmazsa mutlaka ve mutlaka veterinere götürmenizde fayda var.

     • shila   •  

      2aylık kadar var dediğinizin ikisini de bu sabah uyguladım sanırım yarın da uygulayıp eğer sonuç alamazsam veterinerine götürmeyi düşünüyorum. zaten çiş yapabiliyor sıkıntımız diğerinde. İnşallah benim de kızım hemen iyileşir

     • Burak   •     Yazar

      Minikler bu tarz yaramazlıklar yapabiliyorlar. Yapar ve yüzünüzü güldürür, içiniz rahat olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir