Macbook Pro’larda Donma Sorunu!

Kısa bir süre önce satın aldığım Macbook Pro‘m birkaç gündür kendisini yüreğim ağzımda kullanmama sebep oluyordu. Bazen Safari kullanımı sırasında bazense Adobe Premiere Pro ile kurgu yaparken aniden donup kalan bilgisayarım aklıma “acaba donanımsal bir arıza mı var?” sorusunu getirmişti.

Bugün yapmış olduğum araştırmalar neticesinde sorunun yazılımsal olduğunu ve şuan dünya üzerinde pek çok kullanıcının bu problemden ötürü dertli olduğunu öğrendim. Haliyle de epey rahatladım! Mart ayının sonlarına doğru çıkan “OS X 10.11.4” güncellemesinin ardından boy gösteren bu problem; özellikle 13 inçlik cihazlarda görülmekte. Lakin raporlamalara göre nadiren 15 inçlik cihazlarda da görüldüğü belirtilmekte.

Apple bu probleme ne zaman bir çözüm yolu sunacak bilinmez lakin problemi kendi başınıza halletmek istiyorsanız; ya üst sürüme (beta) geçiş yapacak yada bir önceki sürüme geri döneceksiniz. Şuan için bu iki yöntem dışında bir çözüm ne yazık ki mevcut değil.

Ayrıca kullanıcıların bazıları beta sürümüne güncellemiş olmalarına rağmen problemle karşılaştıklarını da belirtmişler. Yani yükseltmek dahi tam olarak çözüm sağlamayabilir, heyecan yapmayın!

Konuyla alakalı olarak araştırmalarım devam etmekte olup, yeni bir şey öğrendiğim gibi yazıyı güncelleyeceğim. Öte yandan durumu Zorlu Apple Store’dan bir arkadaşıma da aktardım, onun dönüşlerini de aynen ekleyeceğim.

Ne diyelim? Alacağın olsun Apple, daha dakika 1 gol 1!

Şaka şaka çöz şu işi, rahatlat bizi..

  6 Yorum

  • Burak   •     Yazar

   Eğer yanılmıyorsam 2015 çıkışlı ürünlerde vardı problem. Halletiler neyseki sıkıntı yok!

 1. Çağatay Gülümser   •  

  Macbook Pro Retina 13″ kullanan biri olarak böyle bir sorun yaşamadım. Nazar değmesin çok memnunum. Bu arada tasarım ve içerik olarak blog hoşuma gitti. Takipteyim.

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Çok teşekkür ederim! Yeni miydi Macbook’unuz?

 2. Ayhan KORKMAZ   •  

  Açıkçası Apple gibi Stabilliği satan firma için çok kötü olmuş. Bakalım umarım sorun hemen düzelir.

  • Burak   •     Yazar

   Yazıyı yayınladığım günün gecesinde düzeltildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir