Michael Scofield mı Daha Zeki Walter White mı ?

Prison Break’ı tekrar izleyip, her bölümü rahat rahat inceledikten sonra, artık bu yazıyı yazma vaktinin geldiğini düşündüm. Aslında uzunca bir zamandır bu konu hakkında yazı kaleme almayı istiyordum da; yine de bir Prison’ı tekrar izleyeyim, iyice emin olayım istemiştim. Prison Break’i ikinci kez bitirmemin ardından taşlar yerine oturdu ve şuanda okumakta olduğunuz bu yazı ortaya çıktı.

Öncelikle şunu peşin peşin söylemekte fayda var ki; her iki karakterde olağanüstü zekaya sahip. Hatta öylesine olağanüstü zekaya sahipler ki; zekalarına “gerçek dışı” desek, sanırım haksızlık etmiş olmayız. Zira her ikisinin de gerçekte olamayacak kadar üstün zekaları ile kurguladıkları planların “hiçbir” sekteye uğramadan faaliyete geçmeleri, eminim bazen sizin de komiğinize gitmiştir. Hani öyle sahneler oluyor ki; “e bu kadar da değil moruk” diyorsunuz, haklısınız!

Ama sonuçta dizi bunlar, olur böyle şeyler diyerek, artık karşılaştırmaya geçmek istiyorum.

Michael-Scofield

Scofield mı Zeki Walter mı ?

Yazının bundan sonraki bölümü bolca spoiler içerir, ona göre okuyun.

Kem küm etmeden net cevap vermek istiyorum; bence Scofield!

Hani sonuç olarak ikisini IQ testine tabi tutmadığım için sizlere matematiksel bir takım verilerle analizler sunamayacağım ama bu “bence“nin nedenlerini kalemim yettiğince anlatmaya çalışacağım.

Bana göre Scofield’ın daha zeki olmasının en temel nedeni; Walter gibi basit hatalar yapmaması, olayları bütün olarak planlamasıdır. Bilindiği üzere Walter olaylar karşısında genel manada fevkalade planlar yapsa da; daima basit hataları nedeniyle bazen ufak bazen büyük kayıplara sebep olmuştur.

Öte yandan Scofield planlarında daima can kaybı olmamasına dikkat etmiş, acımasız olamadığı için mükemmel ötesi planları zaman zaman ertelenmiştir. Karşı tarafa baktığımız vakit ise; Walter’ın can kaybından endişe etmediğini, gayet soğukkanlı bir şekilde insan öldürmeyi (öldürtmeyi) tercih ettiğini görmekteyiz. Burada çok net söylememiz gereken bir şey var ki; Scofield iyi bir insanken, maalesef Walter iyi bir insan değildir.

Çok net biliyorum ki; sırf şu son cümlem yüzümden “ya saçmalama Walter’ın nesi kötü ? Scofield’da hapis kaçağı be ağbisiii” falan diyenler olacak. O yüzden hiç üşenmeden yazacağım şimdi, neden öyle söylediğimi.

walter-white

Walter, öleceğini öğrendiği zaman ailesine para bırakmak için toz işine girer ve zamanla en büyük toz üreticisi olur. Michael ise gayet güzel bir yaşantısı varken, sırf masum olduğu halde idam edilecek olan ağabeyini kurtarmak için muazzam bir plan yapıp, kasti olarak hapse girer. Sonrasında ise planlarını bir bir uygulayarak onu kaçırmayı başarır. Bu yolculukta Walter, önüne çıkan engelleri bir bir öldürüp, ortadan kaldırırken, Michael daima zekasıyla düşmanlarını oyun dışı bırakır. Hiçbir planında insan öldürmeyi hedef kısmına koymaz (ki bu yüzden çok zorlandığı, gereksiz uğraştığı oldu).

Daha genel bakmak gerekirse; Walter öleceği için ailesine para bırakmayı, Michael ise sonlarda öleceğini bile bile sevdiklerini kurtarmayı tercih etmiştir (uğrunda ölme türünden öleceğini bilmek).

Bu ve buna benzer birçok sebep yüzünden “benim kriterlerime göre” Scofield iyi, Walter kötü karakterdir.

Her neyse..

Öte yandan şunu belirtmekte fayda var ki; eğer plan yapması için gereken fırsat ve zaman verilirse Scofield’ın dünya üzerinde deviremeyeceği beyin yoktur. Zira detaylıca düşündüğümüz vakit; Scofield sezonlar boyunca birçok ortama uyum sağlayıp, çok çok farklı konuları “oha” denilecek sürelerde planlarıyla eritirken, Walter daima tek konu üzerinden ilerlemiştir (varı yoğu toz).

Hatta bu planları yaparken Scofield her zaman en öne kendisini koymuş, tüm riskleri üstlenmiştir. Walter ise birçok problemi para ve aracılarıyla çözmeyi tercih etmiştir. Sadece bu kısım dahi Scofield’ı benim gözümde 1-0 öne geçirebilir, ama neyse!

michael-scofield-gif

Özetle; Scofield kasti olarak insan öldüremez ama Walter anasını ile ağlatır. Benim için araya ölüm sokmadan böylesine büyük davaların üstesinden gelebilen adam daha zekidir. Her ikisini de çokça sevmeme rağmen bu karşılaştırmada; bir kere Scofield, on kere Scofield, bin kere Scofield diyorum.

İlaveten yazımı noktalamadan önce her Amerikan dizisinde olduğu gibi; yasa dışı bir şey yapan başrol karakterinin er geç ölmesi gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdikleri için kendilerine teşekkür ediyor, saygıyla anıyorum.

Çokça özledik sizi be!

  7 Yorum

 1. Emre   •  

  scofield biraz daha gercek üstü bi karakter o yuzden kusursuz ama walter resmen ıcımızden bırı gıbı bende scofield i severim ama ..heisenberg reyiz dizi tarihinin en mükemmeli be

 2. Gürkan   •  

  Sayın Burak bey 2 diziyide çok çok iyi biliyorum. Bazı sürükleyici, bölümlerini 2 defa izledim ve sadece izlemekle kalmayıp dizi hakkında araştırmalarda bulundum. 2 dizininde kendine göre çok çok farklı zevkleri var. Prison Break son sezonlara doğru uzatmaları oynamasını saymazsak tabiki. Hele filmi tamamen bana göre saçma konular üstüne ve artık insanlara yuh artık o kadar emek, plan mutlu olun yeter dedirtti bence. Kişisel fikrim senaryo olarak ve bölüm doluluğu olarak Breaking Bad diyorum. Ama sanırım burada dizileri değil de karakterleri karşılaştırıyoruz. Dizinin başından beri Scofield’ın planlarını suya düşürecek olmasına rağmen hiçbir insanın ölümüne 1. elden neden olmadı. Ama White’a gelirsek ortalığı yıktı geçti ve sonuç olarak bu hayat, yarattığı karakter onun hoşuna gitmeye başladı. Karakter ve zeka olarak kesinlikle oyumu Scofield olarak kullanıyorum. Ama senaryo kalitesi kesinlikle Breaking Bad.

  • Burak   •     Yazar

   Aynen benim de dile getirdiğim gibi.

 3. Hakkı   •  

  Sen Breaking Bad’i anlayamamışsın kardeşim. Toz üretmiyor bir kere metamfetain. Ayrıca iyi kötü diye bir şey yok dizide. Kötüye dönüşüm var. Breaking Bad’deki planların mükemmel ilerlemeyişi gerçekçiliğini kanıtlar. Ayrıca prison break’in 1. sezonu hariç diğerleri karşılaştırılamaz bile Breaking Bad’in kalitesiyle. Ayrıca Scofield bir repliğinde küçükken bir adamı kanlar içinde ölürken gördüm ve bundan zevk aldım dedi. Her ne kadar kendine eziyet eden biri de olsa kendisinde karanlık bir taraf oluşturduğunu itiraf etti. Bol bol tartışırız yoruma cevap verirsen iki diziyide çok iyi biliyorum. Ama anlıyorum seni. Adam karizmatik olunca ve diziyi de 2 kere bitirdiğine göre çok büyük hayranısın.

  • Burak   •     Yazar

   Şimdi şöyle bir durum var; öncelikle metamfetamin herkesin bildiği bir madde değildir. Yazılarımda anlaşılabilir olması açısından her daim bilindik kelimeler kullanırım. İkisinin de zararlı madde olduğunu düşünürsek çok bir fark olmadığına emin olabilirsiniz (durumu değerlendirme bakımından).

   Söylediklerime yapmış olduğunuz eleştiride sezon karşılaştırması yapmışsınız lakin ben Breaking Bad ile Prison Break’i değil Michael ile Walter’ı karşılaştırdım.

   Gelelim zevk alma mevzusuna. İnsanların içlerinde barındırdıkları ve içlerinde kalan duygular o insanları karanlık yapmaz. İcraata dökülmeyen düşünceler insanlara zarar vermez öyle değil mi?

   Yorumunuzun bir bölümünde kullanmış olduğunuz “kendine eziyet eden biri de olsa” cümlesi zaten her şeyi özetlemekte. Zira size göre kendisine eziyet eden bir adam iken, bize göre fedakarlığı temsil etmektedir.

   Karşılaştırdığımız şey zekalar ise şayet; Michael’ın uğraştıkları ile Walter’ın uğraştıkları karşılaştırılamaz bile. Yazımda da belirttiğim gibi; eğer Michael, Walter gibi insan öldürerek planlarını gerçekleştirme yolunu seçseydi, böyle bir yazı yazmamıza bile gerek kalmazdı. Çünkü o zaman ortada tartışılacak bir konu olmazdı, Michael ezer geçerdi.

 4. Ufuk   •  

  Bu yazın dikkatimden kaçmış olmalı. Epey dizi-film izleyen biri olarak cevabım: Sherlock

 5. Thomas Taw   •  

  genel bir şeye vurursan bence michael scofield daha zeki kimya alanı dışında her türlü

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir