Öğrenci Evine Çıkacaklara Tavsiyeler

Bu yıl üniversiteyi kazanmam ile beraber, direkt olarak ev arayışına başlamıştık. Zira lise üçüncü sınıfın sonlarından itibaren, sınıf arkadaşım Hasan (şuan ki ev arkadaşım) ile beraber, birlikte eve çıkma fikrini düşünmüş, kararımızı vermiştik. Öylesine kararlıydık ki; tercih listelerimizi beraber hazırlamış, farklı şehirlerde üniversite kazanma ihtimalini en aza indirmiştik. 

Derken sonuçlar açıklandı ve ikimizde İstanbul’u sorunsuz bir şekilde kazandık. Artık önümüzdeki tek hedef; güzel bir ev bulup, sorunsuz yerleşmekti. Neticesinde; ilk tecrübe olmasının getirdiği acemilik ile bazı hatalar da yapsak; istediğimize ulaştık ve başımızı sokacak bir ev bulabildik. Bu yazıyı da; yaptığımız acemiliklerden çıkardığımız dersleri, ilerleyen zamanlarda eve çıkmayı düşünen öğrencilerle paylaşmak için hazırladım. Umarım faydası dokunur da, en az hata ile bu işin altından kalkarsınız.

Eve Çıkacağınız İlçeyi – Bölgeyi İyi Seçin

Eğer tek başınıza eve çıkacaksanız; seçtiğiniz ev, okulunuza en kolay ulaşım noktasındaki ev olmalıdır. Eğer farklı bir okula giden ev arkadaşınız var ise; tek başınıza karar alamayacağınız için, onun okuluyla, kendi okulunuzun ortada buluşacağı bir bölgede ev tutun. Aksi taktirde; okulunuza ulaşım zor olursa, ev size güzellikten çok zulüm olacaktır. Tabi yalnızca okula yakınlık değil; evin bulunduğu yerin güvenilirliği ve gelişmişliği de çokça önem taşımaktadır.

Fiyat Araştırması Yapın

Eve çıkacağınız bölgeyi seçtikten sonra, o bölgedeki ev fiyatlarını güzelce araştırın. Bu süreci hemen halletmeye çalışmayın ve ağır ağır, araştıra araştıra piyasayı öğrenin. Zira emlak işiyle ilgilenen kişilerin büyük bir bölümü, öğrencileri öpmeye çalışmaktadır. Bu öpme işleminden kurtulmak için evlerin ortalama fiyatlarını öğrenmeniz gerekmektedir.

ogrenci-evi

Eski Evlerden Uzak Durun

Eski evlerden uzak durmanızda, bir öğrenci olarak her zaman fayda vardır. Zira ev ne kadar eski olursa; bakımı o kadar zor olacaktır. Öte yandan, yalıtım ve buna benzer şeyler eski evlerde olmadığından faturalarda da sizi hayli üzer.

Evin Büyüklüğünü Önemseyin

“Ya büyüklüğü ne fark eder, kafamızı soksak yeter be oğlum!” felsefesiyle ev aramayın. Şato tutun demiyorum elbette ama; misal iki kişi yaşayacaksanız, tutacağınız ev, en kötü 2+1 olmalı. Aksi taktirde, evin cicim ayları geçtikten sonra daralmaya başlıyorsunuz. Ciddi ciddi bunalıma sokabiliyor sizi evin küçüklüğü.

ev-esyalari

Eşya Alımında Titiz Davranın

İkinci el eşya almanızı tavsiye etmem. Zira kendinize ait bir eve çıktığınızı unutmayın. Uzunca bir süre o eşyaları kullanacağınızı farz edersek; evde benimseyebileceğiniz, size eviniz olduğunu hissettirebilecek eşyalar alın.

Ev Arkadaşınız ile Tüm Detayları Konuşun

Arkadaşlık başka, ev arkadaşlığı çok başkadır. Bu sebeptendir ki; evi henüz tutmadan önce, ev arkadaşınız ile tüm detayları konuşun. Detaylar derken; bulaşık sırasından tutun da, ev temizliğine kadar her şey. İkiniz de birbirinizin taleplerini öğrenin ki; sonrasında sıkıntı çıkmasın.

Not: Tavsiyelerimin tamamı maddi durumunuza göre ayarlanmalıdır. Ben normal bir maddi durum ölçüsünde tavsiyelerde bulundum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu yazının sonunu ucu açık bırakıyorum ve zaman zaman güncelleme yapabileceğimi belirtmek istiyorum.

  5 Yorum

 1. tugce   •  

  Çok sevınırım teşekkürler ☺️

 2. tugce   •  

  tek basınıza yasadınız mı hıc öğrencıyken yasadıysanız bunla da ılgılı goruslerınızı yazar mısınız

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Ev arkadaşımın evde olmadığı zamanlar hariç tek yaşamadım. Ama onun olmadığı zamanlar ilgili bir yazı yazarım yakın zamanda.

 3. Ufuk   •  

  Bence çok iyi bir noktaya değinmişsin. Çoğu insan bu konuda sıkıntı çekiyor. Tam bir profesyonel öğrenci yazısı olmuş.

  • Burak   •     Yazar

   Biz çektik, başkaları da çekmesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir