Özel (Vakıf) Üniversitede Okumak

Lisede iki sene okul başkanlığı yaptığım için alt yaş gruplarından oldukça fazla tanıdığım bulunmakta. Birçoğunun bu sene YGS/LYS telaşı olduğundan; konuşma fırsatı buldukça, büyük bir merakla sordukları soruları cevaplamak durumunda kalıyorum. Özel bir üniversitede okuduğum için de, haliyle soruların büyük bir bölümü bu alanda oluyor. Ben de bu sorulardan ve cevaplarından oluşan bir yazı yazarak, genel manada bir cevap vermek istedim. Bakalım özel üniversitede okumak sanıldığı gibi bir şey miymiş ?

Zengin – Fakir Ayrımı Var mı ?

Şimdi ben burada ne desem yanlış olur. Zira bizim okulda kesinlikle olmamasına rağmen bir başka vakıf üniversitesinde bu tip durumlar yaşanabilir. O yüzden bu soruya net bir cevap vermemekle birlikte; bizim üniversitede yok, hiçbir üniversitede de yoktur tahminim demek istiyorum.

Son Model Arabayla Gelenler Oluyor mu ?

Oluyor tabi. Mesela bu soruyu çok gereksiz buluyorum ve çok sık sorulmakta. Özel üniversite sonuçta tabii ki durumu çok çok iyi olanlar da, özel son model arabasıyla gelenler de olacak. Eğer vakıf üniversitesine geliyorsanız bu tip durumlara alışmanız lazım. Artık ilkokul ve lisedeki gibi “herkes eşit” politikasını bütünüyle göremeyeceksiniz, o işi unutun.

Kampüs Hayatı Var mı ?

Okuluna göre değişir bu sorunun cevabı. Mesela bizim üniversitenin kampüsü bu sene yeni yapıldı ve bence bir vakıf üniversitesine göre hiç de fena değil. Kampüs hayatını yaşamak tamamen sizde biten bir durum. Zira ders saatleri haricinde oturur kampüste vakit geçirirseniz haliyle kampüs hayatını da güzel bir şekilde yaşamış olursunuz.

Kızlar Güzel mi ?

Vakıf üniversitesi deyince aklınızda nasıl bir yer canlanıyor bilmiyorum ama hiçbir şey sandığınız gibi değil. Devlet üniversiteleri ile vakıf üniversiteleri arasında karı kız ortamı açısından ne gibi bir farklılık olabilir Allah aşkına ? Güzel kızları bonservisiyle vakıf üniversitelerine transfer ediyorlar falan mı sanıyorsunuz ? Eğer öyle sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kampüste hayal ettiğiniz gibi Adriana Lima’lar, Kate Upton’lar dolaşmıyor yani. Bir Blue Mouintain State ortamı beklemeyin vakıf üniversitelerinden.

Dersler Nasıl, Geçmek Kolay mı ?

Okula ve okulun sahip olduğu akademik kadroya göre değişir bu sorunun cevabı. Lakin zorluk bakımından bir devlet üniversitesinden daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Hani “daha fazla para alabilmek için sınıfta bırakırlar mı ?” tarzında saçma sapan komplo teorilerine gerek yok (yapan üniversite olduğunu zannetmiyorum).

Burs Yanar mı, Yanarsa Nasıl Yanar ?

Her vakıf üniversitesinin bu konuda farklı kuralları bulunmaktadır. Fakat genelde yüz kızartıcı bir suç işlemediğiniz taktirde kolay kolay bursunuz yanmayacaktır.

Laboratuvarları Nasıl ?

Para fazla olduğu için haliyle bir devlet üniversitesine göre daha gelişmiş ve güzel. Bu konuda sıkıntınız olmasın.

Kantin – Yemekhane Fiyatları Nasıl ?

Tuzlu, pahalı, kapı gibi! Bir devlet üniversitesinde 5-10 Türk Lirasına iki öğün yemek yerken biz de sadece 20 Türk Lirasına bir öğün karnını doyurabilirsin (o da doyarsan).

Öğrenci Seviyesi Nasıl ?

Salağı da var çok akıllısı da. İlkokul ve lisede de öyle değil miydi ? Bence öyleydi. Her çeşit insan bulabilirsin vakıf üniversitelerinde.

Tekrar tekrar belirtiyorum ki; istisnasız her sorunun cevabı üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilmektedir. Ben, benim de okumakta olduğum Nişantaşı Üniversitesi (Sadabad Kampüsü)‘nde gördüğüm, tecrübe edindiğim şekilde cevapladım soruları.

Aşağıda bulunan yorum bölümünden merak ettiğiniz farklı sorular varsa sorabilirsiniz.

  15 Yorum

 1. bünyamin   •  

  mimari ve restorasyon hangi kampüste acaba

 2. Umuttt   •  

  Slm burak kardeşim ben şunu çok merak ediyorum ben gitmek istediğim bölümde fizik dersi var hiç mi hiç anlamıyorum özel ünüversite de mi kolay geçersin hocalarla konuşarak yoksa devlet üniversitesinde mi daha kolay geçersin gitmek istediğim bölümü çok istiyorum o yüzden soruyorum şimdiden saygılarımla teşekkürler

 3. hakan   •  

  merhaba şöyle birsey duydum hocalar ögrencileri bırakmak için baya bi ögrencileri zorluyolarmıs bu konuda bi bilgin var mı acaba?

 4. Bedriye   •  

  Merhaba bende bu okulu tercih etmek istiyorum bir dersten kalınca %100 burslu olsan bile para ödüyor musun

 5. Pingback: Nişantaşı Üniversitesi Hakkında S.S.S.

 6. Veys   •  

  Merhaba burak bey Nişantaşı üniversitesinde tam burs okursam eğer burs kesme gibi bir durum oluu yani not ortalamasının altında kalınca hemen kesiyorlar mı veya dönem uzatınca, yaz okuluna kalınca ne oluyor? Bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim Teşekkürler.

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   “Bildiğim kadarıyla” yüz kızartıcı bir suç işlemediğiniz takdirde bursunuz kesilmiyor. Dönem uzatınca bursunuz geçerli oluyor lakin yaz okulu farklı bir durum diye biliyorum.

   • Selçuk Topuz   •  

    Tıbbi görüntüleme teknikleri okuycam %75 burslu mantıklı mi kardeşim

 7. dicle   •  

  Iki sorum var 1. Psikoloji bolumu hangi kampuste 2. Ingilizce okuyan arkadasiniz falan var mi zor olur mu gecermiyim ?

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   1. Psikoloji bölümü Sadabad (Kağıthane) kampüsünde.
   2. İngilizce okuyan arkadaşım yok.

 8. Esma   •  

  Merhaba aklımda bir sürü soru var şimdiden söyleyeyim aklıma geldikçe sorarım. osym bursu alanlara yurt imkani var mi ben bulamadim. Yoksa şehir dışından gelen durumları cok da iyi olmayanlar(Benim gibi) ne yapıyorlar?

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Yurt imkanı sağlayanlarda var sağlamayanlar da. Üniversiteden üniversiteye göre değişmekte.

 9. seyma   •  

  Su an bi devlet lisesinde hemsirelik okuyorum. bu sene sinava girecegim ama hemsirelikten devam etmek istemiyorum. hayalim nisantasi universitesi diyaliz bolumu. deneme sinavlari ortalamalarim 250 den asagi olmuyor. ancak tam burslu diyaliz 235 puan gozukuyor. yani bi hata falan mi olabilir tam burslu olarak o bolumu kazanmak bu kadar kolay mi

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Aynen söylediğiniz gibi kolay.

 10. Sohbet   •  

  süper makale olmuş. aynen anlatın şekilde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir