PS4: Antalyaspor ile 1. Sezon (Fifa 16)

Playstation 4’ü alır almaz, siparişini verdiğim ilk oyun Fifa 16 oldu. Zira her ne kadar bilgisayar üzerinden yıllardır oynuyor olsam da; hep; “bir konsolum olsun, koltuğa uzanıp uyuyana kadar Fifa atayım” hayali var olmuştur bende.

Bu sebeptendir ki; gayet kazık bir fiyattan (255 Türk Lirası) direkt olarak satın alıp, oynamaya başladım. Ve birkaç saat önce de; ilk sezonumu tamamladım.

Aslına bakılırsa; aklımda böyle bir sezon özeti yazma fikri yoktu. Hani daha önce Football Manager serisi için yaptık, tamam da; Fifa ile alakalı hiç böyle bir düşüncem olmamıştı. Her şey bir anda gelişti o yüzden ne yazık ki; bu yazının içerisinde kariyerle alakalı çok fazla görsel veri bulamayacaksınız (ikinci sezon özeti çok bombastik olabilir).

Oyunu “World Class” zorluk ayarında oynamaktayım.

Takımı Tanıma Evresi

Açıkçası bu evre hayli sıkıntılı ve yıpratıcı geçti. Özellikle forvet hattındaki Eto’o – Diarra bolluğu sistem açısından aklımı epey karıştırdı. Şöyle ki; bir maç sahaya tek forvet çıkarken, sonraki 2-3 maç çift forvete döndüm. Kimi zaman “tamamdır bundan sonra sistemimiz tek forvet üzerine kurulu” derken, gelen ilk mağlubiyetten sonra “ne tek forveti saçmalama Burak, 35 yaşındaki Eto’o mu taşıyacak bu takımı?” dedim.

samuel-etoo

Bu sadece sıkıntıların bir bölümüydü. Zira yine aynı şekilde; Laz ve Emrah Başsan arasında kalmam, Serdar Özkan’ın bu ikiliyi devamlı olarak yedekten zorlaması falan derken; alternatifi bol gibi gözüken kadroda, sabit ilk 11’i bir türlü oturtamıyordum. Özetle; Antalyaspor ile kaynaşmaya çalıştığım ilk zamanlar, gerçekten yorucuydu.

İşler Nasıl Yoluna Girdi?

Aslında ara transfer dönemine kadar işler pek yolunda gitmedi. Yanılmıyorsam ara transfer dönemine girdiğimizde ya 11. ya 12. idik. Takım her ne kadar kağıt üzerinde yeterli gibi gözükse de; birçok konuda yetersiz bir kadroya sahipti. İlk olarak ciddi bir bonservis bedeli ödeyip genç yıldız Lucas Romero‘yu takıma kattık. Sonrasında verecek beş kuruş paramız kalmadığı için kirala-faydalan politikasını tercih edip dünyanın önemli kulüplerinden, önemli gençleri Antalya’ya getirdik.

O isimlerden en kilit olanı ise; yukarıda görmekte olduğunuz Rugani oldu. Kendisini 2 sezonluğuna kiraladık ve oynadığı yarı dönemde takıma inanılmaz bir katkı sağladı. Kiraladığımız diğer isimlerden hatırladıklarım; Martin ØdegaardAdama ve Kerim Frei‘da takıma katkı sağlayanlar arasındaydı.

Sezon Nasıl Bitti?

Sezon bizim açımızdan efsane ötesi giderken çok büyük bir hayal kırıklığı ile bitti. Şöyle ki; 28-33. haftalar arası 6 maçlık bir galibiyet serisi yakalayarak son maça 5. sırada girdik. Üstümüzdeki Beşiktaş ile aramızda 2 puan varken altımızdaki Bursaspor ile aramızda 1 puan vardı. Ve şans bu ya; maçımız Beşiktaş’laydı.

eto_antalyaspor_9955

Maça aşırı tutuk başladık, düzeltemedik falan derken; ilk önce cezayı Serdar Kurtuluş kesti. Golden 5-10 dakika sonra soldan geldikleri müthiş bir atağın neticesinde Mustafa Pektemek skoru 0-2’ye getirdi. Skorun dondurucu etkisini bir kenara bırakıp, devre arası yaptığım değişiklikler ile sonucu değiştirmek istedim. Aslında değişiklikler meyvelerini de verdi; 53. dakikada Romero’nun tamamen kendi bireysel yetenekleri ile attığı gol sayesinde skoru 1-2’ye getirdik. Fakat o golden maçın bitimine kadar Beşiktaş tamamen top çevirdi, 1 kez dahi atak yapmayı denemedi. Eto’o ve Romero’nun da yorulmasıyla beraber skoru değiştiremedik ve kaderimize razı olduk.

Tahmin edersiniz ki; Bursaspor bu fırsatı değerlendirdi ve rakibini yenerek beşinciliği bizden aldı. Böylece ilk sezondan Avrupa kupalarına gitme şansımızı da kendi kendimize yok etmiş olduk.

guilherme-antalyaspor

Sezonun En’leri!

En çok gol atan oyuncumuz tahmin edeceğiniz üzere; Samuel Eto’o oldu. Kendisi 33 maçta forma giydi ve rakip ağları tam 22 kez havalandırdı. Lakin “En iyi” koltuğuna onu tek başına oturtmaya hiç mi hiç niyetim yok.

Bana göre; sezonun en iyi oyuncusu Eto’o olmakla beraber, orta saha oyuncumuz Guilherme‘de fazlasıyla iyi bir performans sergiledi.


Kısacası; ilk sezonumuz böyle geçti. Bakalım ikinci sezonun transfer döneminde neler olacak, kimler takıma katılacak?

burakoli-fifa-16

  2 Yorum

  1. atakan   •  

    bölüm bölüm video’ya çekerek kariyer oluşturursan müdavimi olabilirim, böyle olmamış başkan.

    • Burak   •     Yazar

      Neden olmasın oyun videoları da çekebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir