Sosyal Ağlarda Hesap Silme Yolculuğu

Sosyal medyanın hayatımıza büsbütün dahil olduğu bu zamanlarda; beraberinde getirdiği problemlerle de baş etmek durumunda kalıyoruz. İnternet dünyasının insanlara sağladığı milyonlarca faydanın yanında; büyük de bir çöplük halinde devamlı olarak geliştiği, hiç kimsenin inkar edemeyeceği bir durumdur. Ki bu hususta özellikle son zamanlarda “hesap güvenliği” ile alakalı yayınlanan makalelerin epey bir arttığını görmekteyiz.

Sizlere ufak bir örnek vererek; yine bu örnek üzerinden yazımı şekillendirmek ve detaylandırmak istiyorum.. Hemen hemen tüm sosyal ağların kayıt olma bölümlerinin gün geçtikçe daha da basitleştiğini ve kolaylaştığını görmekteyiz. İnsanlar artık yalnızca kullanıcı adı, şifre ve mail adresi yazarak sosyal ağlara kayıt olabiliyorlar. Hatta bir tık öteye götürecek olursak; mobilin de yaygınlaşması ile beraber mail adreslerine de çok da fazla bir ihtiyaç kalmadığını görmekteyiz.

(Nasıl?) Kayıt olma aşamasında telefon numaraları alternatif olarak ortaya çıkmaya başladı.

Hiç uğraştırmadan, sıkıntısız bir şekilde kayıt olduğunuz bu platformlarda hesap silme kararı aldığınızda ise çok farklı bir tablo ile karşılaşıyorsunuz. Büyük bir veri merkezi olan sosyal ağlar, iş hesap silmeye gelince kullanıcılarını inanılmaz yoruyor hatta ve hatta kararlarını değiştirmek için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Bu durumun nedenlerini biraz düşünüp, yazının aşağısında bulunan yorum bölümünden bana aktarmanızı istiyorum. Eminim ki; bu konu üzerine tartıştığımızda, çok faydalı yorumlar ortaya çıkacaktır.

facebook

Facebook’ta Hesap Silmek

Facebook hesap silme konusunda en büyük kurnazlığı yapan sosyal ağdır diyebiliriz. Facebook’dan uzaklaşmak isteyen kullanıcılara “hesap dondurma” imkanı sunulduğu için; kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bunu hesabı silmek olarak düşünmektedir. Lakin işin aslı hiç de öyle değildir. Öte yandan doğru bir yöntem izleyip hesabı silme işlemini başlattığınızda da; hesabın tamamen silinmesi 14 gün sürmektedir. Bunun sebebi diğer pek çok sosyal ağ platformunda da şahit olabileceğiniz “vazgeçme” hakkının size verilmesidir.

Instagram’da Hesap Silmek

Diğer sosyal ağlara nazaran instagram, kullanıcılarına bu konuda biraz daha kolaylık sağlamakta. Yakın bir zaman diliminde değiştirdiği reklam politikası hariç, her daim kullanıcısından taraf olan instagram hesap silme konusunda da çok bir zorluk çıkarmıyor.

Sadece resimlerinizi paylaştığınız, gizlilik konusunda çokça önemli bir yere sahip olan platformun; hesap silme konusundaki tavrı da epey önemli elbette.

instagram

  2 Yorum

 1. Mustafa Altıpak   •  

  Bu yazı olmamış. Bir de sitenin en tepesinde. Bir kişisel blog için hoş değil.

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Eleştirinizi haklı bulduğumdan ötürü reklam politikamda eskiye dönüyorum. Bundan sonra ana sayfa reklamı kesinlikle almayacağım. Sizi hayal kırıklığına uğrattığım için çokça özür dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir