Türk Telekom ve Can Sıkan Israrları!

Büyük markaların çağrı merkezleri ve ardı arkası kesilmeyen sözde “muhteşem” teklifleri uzunca bir süredir müşterileri esir almakta. Ayda 1 kez mutlaka arayan bu çağrı merkezleri “Burak bey! Sizlere dehşet bir teklifimiz var, duyunca eliniz ayağınız titreyecek.. Hazır mısınız?!” diye telefonu açar, sizi kandırmak için türlü türlü sözde fırsatlar sunar. Buraya kadar herhangi bir problem yok zira bunu neredeyse hepsi yapıyor!

Amma velakin Türk Telekom bu konuda işin biraz cılkını çıkarmış durumda! Tesadüf mü yoksa düşündüğüm gibi mi bilmiyorum lakin; özellikle birleşme sonrasında müşterilerin canını acayip sıkan bir politika izlemeye başladılar. Bunu iki örnekle açıklamak istiyorum;

Anlaşmalı Antivirüs Programı

Bir gün bilgisayar başındayım, oyun falan oynuyorum ama epey bir meşgulüm yani. Heyecanlı bir yeriydi oyunun, başka bir şeye zaman ayırmaya tahammülüm yok o an.. Her neyse, açtım işte çağrılarını. Bana 3-5 dakika anlattı da anlattı zat-ı muhterem “anlaşmalı antivirüs programımız var bu Türkiye’de ilk, size şu ücretten sunacağız, tüm virüslerden koruyacağız. Mutlaka alın çünkü güvenliğiniz bizim için çok önemli..” öyle böyle derken uzattı da uzattı. Tabii ben büyük bir coolluk ile almayacağımı belirtince eleman şok! Durur mu yapıştırdı hemen soruyu “neden?”

O an içimden kocaman bir “sanane!” patlatmak geldi ama sakin olup efendice nedenini açıkladım. İşte konuya hakim olduğumu zaten bu konularla ilgilendiğimi falan fıstık. Sonrasında “ya ama alın bir deneyin, cidden çok güvende olacaksınız. Hem taahhüt de yok! Başka bir şey kullanıyor musunuz, ne kullanıyorsunuz?” şeklinde sorularla karşılaştığımda ise biraz sinirlendim çünkü ben istemiyorum dedikçe karşı taraftan baskı geliyordu ve anladığım kadarıyla ben ya kabul edecektim yada yüzüne kapatacaktım. Bunu fark ettiğim için ses tonumu biraz yükseltip, terslemeye başladım ve zar zor da olsa reddedip kapattım.

Adil Kullanım Kotası Teklifi

Bu tekliflerinde bir AVM’nin terasında oturmuş arkadaşlarımla kahve muhabbeti yapıyordum. Aradıklarını görünce önceki tecrübemden yola çıkarak; “açmasam mı?” desem de dayanamayıp açtım. “Ohohoh Burak bey! Bayağıdır size baskıcı tekliflerimizden biriyle gelmiyorduk..” edasıyla telefonu açan arkadaş, başladı benim raporlarımı bana sunmaya. “İşte önümdeki ekrandan görüyorum da; her ay bu kadar bu kadar bu kadar download yapıyorsunuz, şu kadar upload yapıyor kotanızı bilmem şu kadar aşıyorsunuz…”

Bu raporlama işleminde ben gerilmeye başladım ufaktan.. Zira keyif yapmaya geldiğim bir yerde dakikalarca adamın bana internet dökümümü sunmasını bekledim. Neyse efendim derken raporun sonunda AKK’mi arttırmayı ve yanında bir de ekstra hız sunmayı teklif ettiler, üstelik cidden uygun bir fiyattan. Ev arkadaşım o an yanımda olduğu için direkt kendisine danıştım ve olumsuz cevap aldım. Zira yakın zamanda evimizi değiştireceğimiz için fiber altyapıya geçiş yapma ihtimalimiz bulunmaktaydı. Ev arkadaşımın düşüncesini o an mantıklı bulduğum için telefondaki elemana reddettiğimi belirtip kapatmaya niyetlendim.

Ama ne mümkün!

“Bakın Burak bey, Türk Telekom bunu ilk kez yapıyor. Bence bir düşünün, cidden sizin için çok iyi olur. Her ay -bu kadar- download yapıyorsunuz, bunu şu kadar arttırıyoruz üstelik hızınızda düşmeyecek”

Ya tamam da ben istemiyorum!

Hani cidden “isteyeceksin ulan!” dese şaşırtmayacak bir hale gelmişti o gün muhabbet. Reddettikçe reddettim, reddettikçe baskısı arttı. Ve en sonunda “sen beni pazartesi ara kardeşim, şuan meşgulüm” dedim anca ikna edip, kapatabildim telefonu.

Yani?

Yanisi şu.. Türk Telekom gibi bir marka bu tarz işlerle kendisini son derece itici hale getirmekte. Üstelik bu kadar sözde fırsatlar falan yaratacağına şu fiber altyapısını genişletse daha tatlı olur sanki?

Sıkıyorsun müşterini Türk Telekom sıkıyorsun.. Hani paraya ihtiyacın varsa söyle; gönlümüzden ne koparsa üç beş bir şeyler atalım..

Böyle türlü baskılara gerek yok…

  11 Yorum

 1. Bekir   •  

  Bir benzerini de Turkcell Süperonline bize yaşattı. Aradı ve 16 Mbps’lik paketinizi 5 tl fazladan vererek 24 Mbps yapmak istermisiniz diye sordu. Evet isterim dedim. Tamam talebiniz alınmıştır, 24 saat içinde geri dönüş yapılacaktır dedi. Sonra tekrar arandım, bekir bey hızınızı 24 Mbps yapamıyoruz hattınız uygun değil dedi. Hem yapalım diyo, yapın diyorum sonrada yapamayızla karşılasıyorum. Nasıl kurumsallık bu? İstanbul göbeği Leventte Fiber intenet sağlanamıyor, şaka gibi de iletişim kuruyorlar.

 2. Ahmet Düzen   •  

  aman arkadaşlar turk telkomdan ayrılmayın en iyisi o.

 3. Gökay Demirkıran   •  

  Mahalleme superonline tarafından fiber döşeniyormuş bunu duymuşlar beni aradılar kampanya manpanya boşluğuma geldi 2 sene anlaşma kitlediler. Ben sonradan fiberi öğrendim. Kulanmadığım bir hizmet için 2 sene kendilerine mahkum ettiler. İptal bedelini ilk bulduğum gibi iptal ettireceğim. Rezalet bir şirket

 4. gumusdis   •  

  şirketlerin hepsi para kazanmak için saçma sapan işler yapar..
  ama bazileri fazla ilerler o konuda!

 5. Kitleweb   •  

  Gerçekten bu internet sağlayıcı firmalarının ısrarlarını anlamak mümkün değil. Sadece TTNET de değil Süper Online da sürekli ve can sıkıcı ısrarları var. Bu kadar ısrarla ancak müşteri kaçırırlar başka bir işe yaramaz. Bunun yanında verilen paketlerde ucuz ve kullanışlı bir paket bulmak mümkün değil. Yurt dışında çok cüzi fiyatlarla sınırsız internet paketi alınabiliyor. Özellikle bu sektörün az çok içinden biri olarak (Bir web tasarım firmasında çalışanım) bu yapılan ısrarların adeta bir katliama benzetiyorum.

 6. ZEYNEP   •  

  bütün İletişim Şirketleri aynı maalesef çalıştığım şirkette görevim gereği pazarlamaya gelen arkadaşlarla ben görüşüyorum inanılmaz bir ısrar var nerdeyse yalvaracaklar iş birbirilerini kötüleme boyutuna bizim şuyumuz onun şuyundan daha iyi gibi laflar ve nerdeyse bıkkınlık yazınız için çok teşekkürler.

 7. Mert Atakan Cenikut   •  

  Vallah TTNeT bıktırdı artık. Kendi sitelerimize makale yazarken bile donuyor…

 8. Enes İLHAN   •  

  Merak ettim Burak tekliflerini şimdi! Cidden uygun fiyat demişsin yazında ama ben bunların sitelerini ve kampanyalarını her daim takip etmeme rağmen (hoş geçeceğimden değil, yakınlarım vs. bir çok kişi bu adi firmayı kullanıyor diye) öyle aman aman AKK’li ve fiyatı uygun bir kampanya göremedim. Bunlar gerçekten insanların sabrını sınıyor, ama ne teklif ettiklerini de senden duymak isterim.

  • Burak   •     Yazar

   3-5 TL karşılığında AKK’ye 50 GB ekleyelim gibi bir teklifti yanlış hatırlamıyorsam abi.

 9. Ayhan KORKMAZ   •  

  Benim de en Sinir olduğum şeylerden biri ısrarla pazarlama. Ve artık kibar olmaya çalışmıyorum. Onlar utanmadan neden derse veriyorum cevabı.

 10. Veysel   •  

  Gerçekten de haklısınız.Müşteri memnuniyeti 0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir