Türk Telekom’a Yeni Binaya Kutu Taktırma Macerası

Burakoli’yi açtığımdan bu yana; ilk kez sizinle güncel olmayan bir yazı paylaşacağım. Evet evet yanlış duymadınız! Okumakta olduğunuz bu yazıyı 3 Eylül 2014 tarihinde yazıp, eski blog’um üzerinden yayınlamıştım. Birkaç ay sonra taşınacağımı düşünürsek; aynı sorunlarla karşılaşma ihtimalim bir hayli fazla olduğundan, buraya da eklemenin çokça mantıklı olduğunu düşündüm. Birkaç düzeltme ile beraber de fazla uğraşmadan buraya aktardım. :)


(03.09.2014)

Bundan önceki birkaç yazımda belirttiğim gibi; yaklaşık 1 ay önce eğitim için gittiğim İstanbul’da yeni evimi tuttum ve eşyalarımı yerleştirdim. Elektrik, su, gaz derken evi yavaş yavaş yaşanılabilir hale getirmeye başladık. Apartman henüz 3-4 aylık olduğu için hiçbir şeyi açık değildi ve üstüne üstlük henüz inşaat pisliği durmaktaydı, özellikle temizlik aşamasında anamızı ağlattı diyebilirim. Her neyse işte, elektrik, su, gazdan sonra en temel ihtiyaç olan internete sıra geldi.

Yakın çevrede TTNET başvuru noktası aramaya üşendiğim için telefonla arayıp, başvuru yapmak istedim. Telefondaki kibar beyefendi ile beraber aşama aşama başvuruya başladık. TC Kimlik, ad soyad falan derken sıra ev adresine geldi. Elektrik, su başvuruları esnasında ezberlediğim ev adresini büyük bir itinayla adama söyledim. “Biraz bekleteceğim, kontrol ediyorum” diyen ilgili delikanlı, 2-3 dakika sonra “üzgünüz altyapınız yetersiz, herhangi bir internet paketi alamazsınız” dedi. Böyle bir şeyi hiç beklemediğim için telefonda biraz afalladım ve konuyla alakalı ne yapabileceğimi sordum. İlgili fakat bir o kadar da bilgisiz beyefendi, “bulunduğunuz bölgede hizmet veren herhangi bir Türk Telekom bayisine gidin, dilekçe verin” dedi. Bunu söyledikten sonra tarafımca özellikle “yalnız şuan Kocaeli’deyim, buradan verebilir miyim ?” diye sormuş olmama rağmen “evet” cevabını aldım.

Yapım gereği sabırsız olduğum için hemen kalktım ve Karamürsel’e gittim (bizim eve yaklaşık 10 dakika, minibüsle). Türk Telekom’a büyük bir hışımla girip, sıramı beklemeye başladım. Allah’tan çok fazla kişi yoktu da hemen sıra geldi ve derdimi anlatmaya başladım. Ben büyük bir heyecanla derdimi anlatırken, beni dinleyen güzel hanım kızımız yüzüme anlamlı anlamlı bakıyordu. Ki anlatma faslım bittikten sonra gayet sakin ve cool bir biçimde “bu işlemi buradan yapamazsınız, merkezlerden deneyin” dedi. E be kadın madem buradan yapamayacağım anlamışsın işte sorunumu, beni ne diye 5 dakika yoruyorsun orada ? Neyse işte “peki tişikkirler” deyip kalktım masadan, çıktım dışarı.

sinirli-gif

Hanım kızımızın söylemiş olduklarından çıkardığım sonuçla Kocaeli merkez Türk Telekom’u aradım. Telefondaki bayan “bu işlemi Kocaeli’den yapamazsınız, İstanbul’daki merkezlere gidin” dedi. Türk Telekom adeta benimle kafa yapıyor olmalıydı, başka izahı yoktu. El mecbur buna da tamam dedim ve Mecidiyeköy’e bakan Gayrettepe Türk Telekom’u aradım. Bu iş için o kadar fazla telefon görüşmesi yaptım ki; inanın orayla ne konuştuğumu hatırlamıyorum. Hani “Zor durumdayım Allah rızası için takın şu kutuyu” falan demişimdir herhalde. Fakat şunu hatırlıyorum; orası da bana yardımcı olamamıştı.

Eve geldim büyük bir öfke ve karnımda kalan sinirle Twitter’dan Türk Telekom’a güzel bir tweet attım.

Şekil A'da gözüktüğü gibi.

Şekil A’da gözüktüğü gibi.

Tweet’in hemen ardından çok vakit geçmeden kendileri direk mesaj yoluyla benimle iletişime geçtiler ve telefon numaramı aldılar. 1-2 saat sonra beni arayan Türk Telekom yetkilisi evin adresini vesaire alarak, olayı takip ettiğini ve binaya kutu takma işlemiyle alakalı aşamayı yarın bana ileteceklerini söyledi. İçimden “Ulan madem bu kadar kolaydı ne diye yordunuz beni oradan oraya?” diye söylene söylene teşekkür edip, telefonu kapattım. Meğer bizim apartmandan birileri bu kutu işi için önceden dilekçe yazmış. Ki bu durum işleri fazlasıyla kolaylaştırdı her kimse Allah razı olsun. Zira eğer başvuru yapılmamış olsaydı büyük ihtimalle beni çağırıp dilekçe yazmamı isteyeceklerdi.

Ertesi gün Türk Telekom’un ettiği telefonla uyandım. Telefondaki bayan bana uzun uzun bir şeyler anlattı, uyku sersemiydim ne anlattı cidden hatırlamıyorum ama “yaz dönemindeyiz ekiplerimizin tamamı burada değil, toplamak zor oluyor anlarsınız siz de Burak bey” falan diyordu en son. Bende büyük bir olgunlukla “tabii anlıyorum hanım efendi, canınız sağ olsun sallayın kutuyu falan keyfinize bakın” diyecektim, az daha konuşsaydı. Konuşmanın ardından ben “bu iş temiz 2 ayı bulur” falan diye düşünürken öğlene doğru tekrar bir telefon geldi ve ekiplerin yarın eve gelip inceleme yapacaklarını belirttiler. Bu güzel bir şey miydi yoksa sıradan bir durum muydu bilemiyordum zira eğer kazı ile ilgili bir durum gerekirse yine izin mizin bekleyecektik. Ama en azından olayın netleşmesi bakımından güzel bir gelişmeydi diyebilirim.

cool-gif

Kombi işlemleri için ertesi gün ben de İstanbul’a gitmiştim fakat ben henüz evde değilken ekipler gelip incelemesini yapmışlar. Akşam saatlerine yakın bir saatte beni arayıp “Burak bey, tebrikler Türk Telekom’dan bir adet kutu kazandınız! İnternetinizi bağlatabilirsiniz.” dendi (tabii ki denmedi, sorun yok bağlatabilirsiniz falan dedi, adamın teki). Sevindim ve şaşırdım tabii, onca laftan sonra bu kadar çabuk ilerlemiş olmasına işlerin. Güzel bir teşekkür edip telefonu kapadım, ardından da TTNET’e başvurumu yaptım.

Diyeceğim o ki; bu işlerin ilerleyişinde biraz yırtık olmanız gerekiyor. Her şey resmi bir şekilde ilerlesin isterseniz 5-6 aydan önce zor bağlanır o kutu. Devamlı arayın, sorun ve sosyal ağlardan yapabildiğiniz her türlü baskıyı yapın. Twitter, Facebook hatta Şikayetim Var sitesi bu konuda sizlere gereken desteği fazlasıyla sağlayacaktır. Her ne kadar benimki biraz şans olsa da, Twitter’dan yazdığım o tweet’in büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Zira o Tweet’ten sonra beni düzenli olarak arayan bir Türk Telekom vardı ortada.

Sonuç olarak bizim apartmanın kutu problemini böyle halletmeyi başardım. Yaşadıklarımdan ve önerilerimden ders alarak benzer metotları uygulayın. Darısı tüm kutusu olmayıp, internet bağlatamayan dostların başına!

  16 Yorum

 1. şilan yılmaz   •  

  7 aydır binaya port gelecek.neden bu kadar yavaş

 2. Gamze   •  

  Arkadaşlar bizim bina da telefon kutusu yok arıyoruz gelen giden arayan soran da yok. Ne yapmam lazım?

 3. hakan   •  

  ben 8 ay önce dilekçe verdim hala binaya kutu takmaya gelmediler

 4. Enes   •  

  Kardeşim birşey sorcam kutuyu koydular bizim binaya fakat içindeki bağlantılari yapmadılar o bağlantılarıda onlar mı yapmak zorunda veya internet aldığımız yer mi gelip yapıcak

 5. nazlin   •  

  Binada. Kutu Y0k. Taktirmak istiy0rux

 6. hasan   •  

  Benimki 22 ay oldu ve hala bağlanmadı

 7. davut   •  

  abi ben 3 yıldır kutu baglatiyorum adamlar anlamiyor

 8. Birkanb   •  

  Sen yine iyi bağlatmışsın burak kardeşim istanbul esenyurt oturuyorum 6-7 aydır internetim yok kafayı yemek üzereyim TTnete gittiğimde ise Nisan’da binanıza hat çekilecek dedi çekilsin de nisanda çekilsin dedim bıktım artık şu türk telekomdan.

  • Erdem   •  

   Bende esenyurtta oturuyorum superonline icin basvuru yaptim port yok gibi bisey denildi siz baglattiniz mi ?

   • Hilal   •  

    Bende Esenyurt a yeni taşındım bir boş port yok deniyor bir altyapı yok deniyor. Şikayet etmediğim yer kalmadı. Dilekçe ile çözüleceğini de sanmıyorum. İşin ilginç tarafı 12 daire var çoluklu çocuklu aileler hiç mi internet ile işleri olmaz insanın. Tanımadığımız için de soramıyoruz başvuru dilekçe veren falan var mı diye. Size yardımcı olamayız diyip işin içinden çıkıyorlar. Yan sokağımda internet var benim sokağımda yok. Ayrıca sorun binada kutunun olmaması mı yoksa altyapı olmaması mı anlayamadım. Kafayı yemek üzereyiz. Türk telekom ne hat çekiyor ne internet bağlanıyor. İkisinden biri olsa çekilecek bir hal alır en azından dicem ama ikisi de yok. Ne yapmamız gerekiyor başka yol kaldı mı bilmiyoruz….

 9. ozcan   •  

  Helal sana, Paylasim cok isime yariycak.

 10. Mehmet   •  

  Benimde başıma geldi işini adam gibi yapan yok

  • Burak   •     Yazar

   Sıkıntılı bir durum maalesef.

 11. ümit   •  

  beni de çok uğraştırmışlardı

  • Burak   •     Yazar

   Halledebilmişsinizdir umarım.

   • Halime   •  

    Peki turksat kablo ile bi fikriniz var mı sanırım onlar ankastre kutusunu istemiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir