Vlog Dünyasına Ufak Adımlar..

Çok heyecan doluyum, çok istekliyim! Bundan yıllar yıllar önce yine böyle blog tutarken kafamızda bir ampul yanmıştı, eski dostum Resul Korkmaz ile. Yanan o ampulü, daha parlak hale getirmeyi ben hiç denememiş olsam dahi, Resul birkaç deneme yapmıştı sanırım. Evet evet, ampul diye kastettiğim şey tam olarak vlog!

Son zamanlarda epey bir yaygınlaştı ülkemizde. İllaki duymuş, yanlışlıkla da olsa izlemişsinizdir.

Tanım olarak; blog tutmanın videolu hali falan deniliyor ama ben, bu tanımın tamamı ile doğru olduğunu düşünmüyorum. Hatta birçok platformda “blog okumaya üşenen insanların, izlediği videolar” olarak dahi yorumlanmış. Bana göre büyük haksızlık!

Neden mi ?

Evet yazı yazmak da, okumak da çok güzel bir şey. Ama hiç kimseye bir blog’u zorla okutamaz, takip ettiremezsiniz. Eğer daha geniş kitlelere hitap etmek istiyorsanız; herkese hitap edecek yayınlar yapmalısınız. Bu noktada da işin içerisine bence vlog olayı giriyor.

Hani çok bir bilgi sahibi olduğumu düşünmeyin, zira daha önce bu işlerle hiç uğraşmadım. İlk kez deneyecek, ilk kez yayınlayacağım. Çok bilmiş bilmiş konuşuyor olmam sizi yanıltmasın, sadece düşüncelerimi dile getiriyorum. “Tecrübeyle sabit” kısmına daha geçemedik işin.

Peki neler mi olacak ?

Açıkçası ben de bilmiyorum. Şuan için yalnızca iki günde bir yaşadıklarımı özetleme planım var ama “kesin yapacağım!” diyemem. Adı üzerinde sadece bir “plan“. Özetleme dışında günlük olarak farklı konulara da el atabilirim, ne bileyim “Sizi Şaşırtacak 10 Bilgi!” gibisinden.

Açıkçası “YouTuber olacağım!” demek istemiyorum. Çünkü o kadar sistemli çalışabileceğimi düşünmüyorum. Sonuç olarak benim için her zaman blog yazılarım ön planda olacak. Ama vlog konusunda da başarılı olmayı çok ama çok isterim.

Bakalım birkaç ay sonra tekrar okuyacağım bu yazıyı. Umarım utanan değil, gülen taraf olurum.

Henüz kameram falan yok. Fakat kaliteli bir şeyler yapabilmek için gerekli materyalleri araştırma halindeyim. Kamera konusunda öneri(lerini) sunan YouTube fenomeni Ekin Soyak (Vivox)’a ayrıca teşekkür ederim.

Çok değerli bir okuyucum olarak, senin de bana bu konuda öneri ve tavsiyelerin varsa, hiç utanmadan aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsin. Ki gerçekten ihtiyacım olduğunu bilesin!

  13 Yorum

 1. Ali Emre   •  

  Vlog bildiğimiz vine gibi bişey oluyor. Okumak yerine izlemeyi pek tercih etmem gibi geliyor. Bir kez daha düşün derim burak

  • Burak   •     Yazar

   Dengeyi iyi kurmayı hedefliyorum. Zira günlük neler yaptığımı harfiyen yazma şansım yok, illa bir şeyler unutuluyor. Lakin günlük vlog çekersem an be an izleyebilir insanlar. Bir yandan yazacak bir yandan çekeceğim.

 2. Esra   •  

  Bence çok güzel bir adım. Benim de öyle bir hevesim vardı ve hala var. İnş Yazın başlamak isterim.
  Erkekler ise genellikle oyun videoları, en iyi 10 gibi Şeyler yapıyorlar. Bence arkadaşın dediği gibi farklı birşey yapmalısın.
  Mesela öğrencinin hayatı gibi, liseye başlıyanlar için neye dikkat etmelerine, nasıl bazı şeylerı yapmalarına. Yada daha çok komedi gibi, mesela okulda 10 çeşit insan.
  Sana bol şans

  • Burak   •     Yazar

   Teşekkür ederim Esra’cım. Bir yerden başlayacağız inşallah.

 3. Resul Korkmaz   •  

  Vlog açıcam dedikten sonra benim işin montaj kısmı çok hoşuma gitmişti, o yüzden vlog içeriğini bayağı unutup kısa kısa montajlı filmler çekmeye çalışmıştım Şu an ki bilgim olsaydı, çok iyi şeyler ortaya çıkarabilirdim sanırım. Vlog işi eğlenceli bence, haftalık teknoloji değerlendirmeleri yapabilirsin. Ya da bir konuk ile birlikte karşılıklı söyleyişi gibi bir program da olabilir. Başarılar dostum, içinde ki heyecanı kaybetmemen dileğimle.

  • Burak   •     Yazar

   Deneyeceğiz bakalım kardeşim, teşekkür ederim.

 4. Lacivert   •  

  Bu sanırım medeni cesaret işi, bir de benim sesim videoda çok kötü çıkıyor.

  • Burak   •     Yazar

   Cesaretini topla kardo.

 5. AsosyalGenc   •  

  Bana kalırsa sizi şaşırtacak 10 bilgi vs gibi içerikler üretme.Zaten onu yapan birçok kanal var.Daha değişik şeyler üzerinde yoğunlaş.

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar hocam,

   Sadece örnek verdim ya. İnsanların görmekten dahi sıkıldıkları içerikler üretmemeye bilhassa dikkat edeceğim.

   Yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 6. Ufuk   •  

  Ben de böyle bir şey düşünüyordum fakat biraz zahmetli. Ayrıca ben sadece video olarak değil hem video hem de içerik olarak paylaşım yapmayı planlıyordum. İstikrarlı olması zor bir alan. Sana kolay gelsin, bekliyoruz.

  • Burak   •     Yazar

   Bakalım kardeşim becerebiliriz umarım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir