WordPress’de Tema Değiştirme

WordPress dünyasına yeni adım atmış olan herkesin en çok merak ettiği hususlardan bir tanesidir; tema değişiminin nasıl yapılacağı. Düşünüldüğü vakit; çok zormuş gibi gelip, insanın gözünde büyüse de, aslında iki üç aşamadan oluşan çok basit bir işlemdir. Muhtemelen okumakta olduğunuz bu yazının sonuna geldiğinizde, bu konuda sizinle hemfikir olmuş olacağız. Bu sebeptendir ki; daha fazla basitliğinden söz etmeyip, size balık tutmayı öğreteceğim.

WordPress’e Nasıl Tema Kurulur ?

Bunun için iki farklı yöntem bulunmakla beraber; ben, bu yazımda sizlere kolay olanı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle kurmak istediğiniz temanın dosyalarının masaüstünüzde bulunduğunu varsayıyorum. Muhtemelen sıkıştırılmış (.rar) halde bulunan tema dosyalarınızı, büyük bir özenle masaüstünüzde muhafaza etmişsinizdir.

Tahmin edebileceğiniz üzere, ilk yapmanız gereken şey; sıkıştırılmış dosyaları rar’dan çıkarmak olacaktır. Sonrasında rar’dan çıkarmış olduğunuz dosyaları, herhangi bir FTP programı yardımıyla “/public_html/wp-content/themes” klasörünün içerisine atınız.

tema-degistirme-1

Resimdeki gibi.

Dosya aktarımı başarılı bir şekilde sağlandıktan sonra, geriye sadece WordPress yönetici sayfanıza (/wp-admin) girip; temayı aktifleştirmek kalıyor. Bunun içinde panelde “Görünüm>Temalar” kısmına girip, kurmuş olduğunuz temayı seçeceksiniz.

İşte hepsi bu kadar!

WordPress’le kalın! ♥


Sıkça Sorulan Sorular

  1. Tema değişimlerinde yazılar ve yazı resimleri silinir mi ?
    – Hayır yazı ve yazılara ait resimler temadan bağımsız bir şekilde kaydedilmektedir. Tema değişimlerinde tema ile ilgili ayar ve özellikler hariç hiçbir veri kaybı olmaz.
  2. Kendime nereden güzel bir tema bulabilirim ?
    – WordPress’in kendi sayfasında dahi bulunmakla beraber; internet üzerinde WordPress temalarıyla ilgili pek çok site bulunmaktadır.
  3. İllegal tema kursam siteme bir zararı olur mu ?
    – İllegal şekilde internet üzerinde paylaşılan ücretli temaların, her daim riskli bir yanı vardır. Genellikle içerisine gizlenmiş bir takım kodlar yerleştirilir ve öyle dağıtılırlar. Bu sebeple illegal tema yüklemenizi kesinlikle tavsiye etmiyorum (olayın etik kısmına hiç girmiyorum).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir