Yeni Kedi Sahiplenenlere 9 Tavsiye!

Uzunca bir zamandır aklımda olan bir konuyu kaleme alma fırsatını nihayet yakalamış bulunmaktayım. Kedim Alex’i aileye katalı henüz iki ay gibi kısa bir süre olmasına rağmen, kendisi sayesinde çokça tecrübe kazandım ve yeni kedi sahiplenen insanlara yardımcı olabileceğimi kesinlikle biliyorum.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; evde bir hayvan ile birlikte yaşamak, hayvan sever biri için dünyanın en güzel şeylerinden bir tanesidir. Lakin güzel olduğu kadar da zordur. Onların içlerinde yaşadığı hiçbir şeyi bilme şansımız olmadığı için, problemleri olduğu zaman çözümü bazen gerçekten zor olmaktadır. Örneğin; benim kedim Alex, öylesine problemler yaşadı ve yaşattı ki; şimdi sırf nazar değmesin diye bu yazının görseline onun resmini koymamayı tercih ettim. Nazara zaten inanan ben, Alex sayesinde daha bir inanır oldum diyebilirim.

Şimdi lafı daha fazla uzatmıyor ve sizlere birbirinden önemli 9 tavsiyemi sunuyorum.

Uyum Sürecine Anlayış Gösterin

Her canlı yaşadığı ortam değişikliklerine tepki gösterme refleksine sahiptir. Yalnızca kediler, köpekler değil insanlarda dahi bu durum görülmektedir. Mesela; yurt dışına giden bir insanın, alışma sürecinde memleketini aşırı özlemesi buna bir örnektir. Kediler de yeni bir ortama (eve) geldiklerinde, alışma sürecine girmektedirler. Bu süreç içerisinde, kedinizde normal olmayan davranışlar görmeniz mümkündür; kumu haricinde her yere idrar bırakması, az mama tüketmesi ve buna benzer şeyler.

Bu dönem kedinize anlayış gösterin ve size alışmasını bekleyin. Emin olun bu süreç onlar için de hiç kolay geçmemektedir.

Panik Yapmayın, Sakinliğinizi Koruyun

Kendimden bildiğim üzere; yeni kedi sahiplenen insanlar, olaylar karşısında fazlasıyla panik yaparlar. Kedinin sergilemiş olduğu gayet normal hareketlerden dahi endişe duyar, bir sıkıntısı olduğunu düşünürler. Bazı durumlarda bu endişeleriniz doğru bile olsa muhtemelen kendi kendine düzelebilecek sorunlardır.

Devamlı olarak sakin olmayı deneyerek, panikten uzak durun. Zira kediler hisli canlılar olduğu için sizin yaşadığınız sıkıntıları fazlasıyla hissetmektedirler.

exotic-shorthair-3

Kendine Alan Oluşturmasına İzin Verin

Kediler genellikle ev içerisinde kendilerine ait bir yer seçer ve orayı sahiplenirler. Bu yerler çoğunlukla; yatak altı veya dolap arkası gibi insan gözünden uzak sakin yerlerdir. Onların kendilerine bu tarz alanlar oluşturmasına izin vermelisiniz. Sizin aldığınız ufak yuvalar veya birbirinden tatlı yatakları, onlar her zaman tercih edecek diye bir kural yoktur. Unutmayın ki; onlar da birer canlıdır ve yalnız kalmayı tercih ettikleri anlar olmaktadır.

İnceleyin – Gözlemleyin

Kedinizin mama tüketiminden tutun da tuvalet alışkanlığına kadar belirli temel hareketlerini devamlı olarak inceleyip, gözlemleyin. Özellikle yavru kediler için ciddi önem taşıyan bu temel davranışlar, kedinizin herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını ortaya çıkartan davranışlardır.

İlgisiz Bırakmayın

Yavru kediler genellikle 1,5-2 aylıkken anneden ayrıldığı için ilgiye muhtaç halde olurlar (petshop’tan alınanlar için konuşuyorum). Misal; eğer bir yavru kediye sahipseniz; onun sürekli olarak kalorifere yakın yerde uyuduğunu gözlemlemiş olmanız gerekmektedir. Bunun sebebi; yavrunun, ev içerisinde anne sıcağını aramasından kaynaklanmaktadır. Ev içerisinde onu ne zaman yalnız, üzgün görürseniz hemen yanınıza alın ve ilgilenin. Zamanla ilginize alışacak ve yanınızdan ayrılmayacaktır. Kedi psikolojisi açısından sizin ilginiz çok kritik bir önem taşımaktadır.

exotic-shorthair-2

Misafir Kabul Etmeyin!

Kedinizi sahiplendiğiniz ilk dönemler mümkünse evinize çok fazla misafir kabul etmeyin. Zira kediniz henüz size alışmadan, yeni yeni insanlar tanımak durumunda kalacaktır. Aslında onlar, eve misafir gelmesinden hiçbir zaman hoşlanmazlar lakin bilhassa ilk zamanlar bu konuda titizlik göstermeniz gerekmektedir. Eğer göstermezseniz kediniz, tuvalet problemleri veya az mama tüketimi ile sizleri cezalandırabilir (başıma geldi).

Kuru Mamaya Alıştırın

Yeni kedi sahiplenenlere petshoplar veya veterinerler genelde ıslak mama önerirler. Kuru mama, ıslak mamaya nazaran daha ekonomik ve sağlıklıdır. Bu sebeple kedinizi bir dönem (2 aylık falan ise) ıslak mama ile besledikten sonra yavaş yavaş kuru mamaya geçiş yapmaya başlayın. Lakin bu süreci kediniz 2 aylık ise hemen başlatmayın zira başlarda kabızlık problemi yaşamaması için ıslak mama tavsiyesine uymanız gerekmektedir.

Veterinere Danışmaktan Çekinmeyin

Yeni kedi sahiplenmiş biri olarak her şeyi internetten öğrenmeniz imkansızdır. Bu sebeple; merak ettiğiniz şeyleri veya yaşadığınız problemleri veterinere sormanız gayet normal bir davranıştır. Veterinere danışmaktan çekinmeyip, devamlı olarak iletişime geçin. İnternetten öğrenip “acaba mı ?” dediğiniz şeylere, veterinerlerin verdiği cevaplar içinizi rahatlatmaktadır. Bunu da en iyi ben bilirim.

exotic-shorhair-4

Aşılarını İhmal Etmeyin!

Yeni kedi sahiplenen pek çok insanın “ya nasıl olsa evde yaşıyor, ne olacak ?” mantığı ile aşıları önemsemediğine şahit oluyorum. Bu durum çok yanlıştır zira kediler de tıpkı insanlar gibi bazı tedavi süreçlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Eğer kedinizin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmesini istiyorsanız, aşı sürecini veterinerinizin önerdiği vakit başlatıp, en doğru şekilde sürdürün.

Dokuz canlı kedilerimiz hakkında tavsiye edebileceğim 9 madde bunlardan ibarettir. İlerleyen zamanlarda farklı konular hakkında da yazılar kaleme alarak amatör kedi sahiplerine yardımcı olmaya çalışacağım.

Şimdilik kalın sağlıcakla!

  4 Yorum

 1. sema   •  

  yeni kedi alacağım yavru evimdede kalorifer var ama korkuyorum ben evde olmayınca yapışır veya bişey olur diye bişey olurmu

 2. Asli Goksu   •  

  Yeni kedi sahiplenenlerin gözünü korkutma arkadaşım kedi hayvanı evine senin sandığından çok daha kısa sürede alışacak ve evini senden bile daha fazla sahiplenecektir. yapman gereken en önemli şeyleri listeledim gerisini kedi halleder rahat ol.
  1. Taze mama (kaliteli)
  2. Taze su
  3. Temiz tuvalet kabı
  4. Yeterince ilgi.

  Gerisini kediye bırak.

  • Burak   •     Yazar

   Merhabalar,

   Maddeleri azaltmak tabii ki mümkündür lakin ben elimden geldiğince detaylı yazmak istedim. Zira her kedide bahsettiğiniz kadar basit olmuyor bu süreçler. Örneğin; benim Alex’in bana yaşattığı sıkıntıları anlatmaya kalksam roman olur.

 3. Semazen   •  

  Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekküğrler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir