YGS’de Hat Trick Yapamadım!

Saat 00.00’ı geçtiğine göre artık 2015 yılı YGS’sinin olduğu güne girmişiz demektir. Her ne kadar üniversiteli olup, bu YGS/LYS stresinden uzaklaşmış da olsam çevremde hala boğuşan insanları görmekteyim. İnsanlarda bu sınavlara karşı oluşan kaygıyı gördükçe “biz ne güçlü insanlarmışız be” demekten kendimi alıkoyamıyorum. Zira bende, ev arkadaşım Hasan’da insanların taktığının %10’u kadar korkmuyorduk bu sınavlardan. Millet sınav ayında deli gibi çalışırken biz açıp Football Manager oynuyorduk beraber.

ders-calismak-gif

Şimdi içinden illa “işte o yüzden Nişantaşı Üniversite’sinden daha iyi bir üniversiteye gidememişsin” diyenler olacaktır, e ev arkadaşım Hasan Yıldız Teknik’te okuyor, ona ne diyeceksiniz ? Yani anlatmak istediğim şu ki; bu sınavlardan fazla korkmamak, endişelenmemek lazım. Siz ne kadar kasarsanız kasın olmadığında gerçekten olmuyor. Ama olduğunda da benim gibi Türkçe’de 35 doğru 3 yanlış yapabiliyorsunuz (kişisel rekorum olduğu için ömrüm boyunca unutmam).

Taktik konusuna gelecek olursak; sizlere tek taktiğim Türkçe sorularını çözerken saatle aranızı iyi tutun. İki kez girdiğim YGS sınavlarının ilkinde zamanlama hatam sebebiyle her şeyi mahvetmiş idim. İlk kez girecekseniz, siz de iyi göreceksiniz ki; Türkçe’de zaman su gibi akıp gidiyor ve nasıl aktığını ancak sınavdan sonra anlayabiliyorsunuz. Özellikle matematik ve fen’den yana beklentiniz varsa Türkçe sizin için umarım sıkıntı yaratmaz diyorum (maalesef her sene paragraflar biraz daha uzuyor).

agzina-sikmak-gif

Lafı daha fazla uzatmayıp herkese başarılar dilerken; YGS’ye üçüncü kez girmemenin üzüntüsünü yaşamaktayım. Keşke bu senede girip hat trick yapsaydım ama iş işten geçti artık. Hadi dostlar gebertin o soruları!


Not: Hepimizden “bir bok” olacak merak etmeyin ve o “olmayacak” hissini yenin!

  1 Yorum

  1. Alper Sağlam   •  

    YGS’den önce bol bol deneme sınavı çözerseniz zaman sorununuz kalmaz. Mesela ben yarım saat arttırmıştım YGS 2012’de.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir